MČK

7-8 2005 MČK česky
obálka čísla

Událost na Jindřišské věži

Dvojkoncert Jiřího Hoška a Dominiky Hoškové na Jindřišské věži v Praze se opravdu vydařil. Náš dobrý známý, brzký jubilant a především skvělý violoncellista Jiří Hošek a jeho sličná dcera Dominika rozezněli nejvyšší patro starobylé Jindřišské věže krásnou hudbou.

V horkém předletním dni se pod střechou věže rozezněla nejprve obnovená zvonkohra, která je zdejší velkou atrakcí. Všichni návštěvníci dostali mezitím nejnovější Český dialog s vloženým programem koncertu a po skončení zvonkohry jim byl krátce představen časopis i činnost klubu. Pak již dostal slovo Jiří Hošek, který každou ze skladeb programu uvedl zajímavým vyprávěním o autorovi, okolnostech jejího vzniku a mnohdy i o dalších zajímavých souvislostech. Vyslechli jsme si chronologicky řazená díla od baroka přes klasiku až po romantismus a hudbu 20. století a seznámili se s díly mnoha známých skladatelů, která napsali pro dvě violoncella nebo pro tyto dva nástroje byla upravena. Konkrétně to byly skladby Couperinovy, Haydnovy, Vivaldiho, Antonína Krafta, což je oblíbený autor Jiřího Hoška a dvě jímavé židovské písně anonymního autora. Vyvrcholením koncertu ve věžním příšeří, který měl krásnou – až tajemnou atmosféru, však byly poslední dvě skladby. Duo pro dvě violoncella Jacquesa Offenbacha a Suita Davida Poppera, dalšího Jiřím Hoškem často propagovaného umělce. V obou náročných skladbách se naplno ukázalo Hoškovo mistrovství i zúročení zděděného talentu dcery Dominiky, jejíž part byl chvílemi i náročnější, než otcův.

S velkým nasazením a citem oba interpreti doslova přikovali publikum do židlí a po skončení koncertu se rozezněl Jindřišskou věží dlouhotrvající potlesk. V publiku seděla i maminka J. Hoška, o jejímž zajímavém osudu i činnosti se dozvíte na jiném místě časopisu, a kterou, jak doufáme, úspěch jejích blízkých také potěšil.

Jsme velmi rádi, že Mezinárodní český klub má mezi svými členy takového umělce, který nezištně již mnohokrát účinkoval na akcích MČK. A jsme ještě raději, že se uskutečnil tento dobře navštívený koncert v tak krásném prostředí a mohli se jej zúčastnit i návštěvníci z řad široké veřejnosti. Byla to dobrá propagace činnosti klubu i časopisu. Po doznění hudby jsme si mohli vychutnat nádhernou vyhlídku z výšky věže do všech a ještě si prohlédnout zajímavé výstavy v dolních patrech věže a posedět v přízemní kavárničce.

Doufáme, že díky vstřícnosti kastelánky Jindřišské věže Hedviky Fischlové budeme moci tento gotický klenot v centru města využít i na další naši akci (čtěte níže).

Léto je doba přátelských setkání

I u nás v redakci se dveře netrhnou. Při příležitosti udílení cen Gratis Agit i v rámci svých cest za přáteli do Prahy přijelo a ještě během července a srpna přijede řada našich čtenářů, z nichž mnozí jsou i členové klubu. Všechny je srdečně vítáme, ale prosíme, ohlašte se předem telefonicky nebo mailem, rádi vás uvidíme, doporučíme, co je v Praze zajímavého k vidění, nabídneme vám krásné a zajímavé knihy. Sice žádnou kulturní akci ani besedu v létě nechystáme, ale na přátelské popovídání se čas vždy najde.

Na návštěvě v redakci již v červnu byli naši spolupracovníci ze světa:

Míša Swinkels – Holandsko (literární recenze)

Ota Ulč – světoběžník (doma je v USA), autor mnoha zajímavých článků, které pravidelně otiskujeme

Carlos Stőhr – Venezuela (výtvarník, autor našeho novoročního přání, které někteří z vás dostali)

Míla Šašková – Pierce – USA, Lincoln, Nebraska – činovnice českého klubu Komenský

PŘIJET MŮŽETE I NA PODZIM

Mčk zve:

SPOLEČNÁ VÝSTAVA

K výročí 15 let časopisu Český dialog a stejně dlouhé existenci knihovny samizdatové literatury Libri prohibiti, s níž udržujeme přátelské styky a spolupráci, plánujeme uskutečnit společnou výstavu. Pravděpodobné datum konání: 17. září – 16. října

Místo konání: Jindřišská věž v Praze 1, Jindřišská ulice

NENECHTE SI UJÍT

HOVORY BEZ HRANIC

Již třetí ročník našich besed v Městské knihovně pokračuje i na podzim.

Termíny: POZOR – ZMĚNA! tentokrát to budou vždy pondělky.

19. 9. host zatím v jednání

3. 10. Téma – Jan Antonín Baťa – novou knihu a osobnost J. A. Bati představí Marek Belza, vydavatel dvou knih o tomto nedoceněném a nespravedlivě obviňovaném velikánu českého průmyslu, který nejlepší léta a závěr svého života prožil v Brazílii.

7. 11. host zatím v jednání

PROSINEC – 15 LET ČESKÉHO DIALOGU

Naplánujte si svůj zimní pobyt v Praze tak, abyste se mohli zúčastnit přátelského předvánočního setkání, které bude tentokrát ještě o něco slavnostnější. Plánujeme totiž pozvat co nejvíce členů a přátel MČK a časopisu, kterému bude v prosinci již 15 let!

Pravděpodobné datum setkání: mezi 5. – 9. prosincem, nejpravděpodobněji 8. nebo 9. 12.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012