Národopisná slavnost potěšila stovky návštěvníků

O víkendu 21.a 22. 5. se v Praze, v Kinského zahradě pod Petřínem konala Národopisná slavnost, která stojí za připomenutí. Byla uspořádána jako vzpomínka na 110. výročí slavné Národopisné výstavy českoslovanské v r. 1895, ale hlavně jako krásná doprovodná akce k příležitosti znovuotevření letohrádku Kinských.
Právě zmíněná výstava v roce 1895 položila základy ke vzniku dnešního Národopisného oddělení Národního muzea, které schraňuje poklady z českého venkova i měst – množství předmětů denní potřeby, krajově typicky dekorovaného nádobí, nábytku, ale především krojů a jiných oděvů. Národopisné oddělení zde sídlí od r. 1901. Uplynulých 18 let však bylo muzeum z důvodu havarijního stavu budovy a následné rekonstrukce uzavřeno, národopisci pracovali jinde. Díky vytrvalosti mnoha zainteresovaných stran, odborníků i za podpory veřejnosti byla provedena velkorysá generální rekonstrukce objektu. Nyní je znovuotevřena jeho menší část, na otevření zbylých prostor s kompletní expozicí se můžeme těšit koncem září. Podle vedoucí Národopisného oddělení NM a zároveň osoby, která se projektu po celou dobu neúnavně věnovala, PhDr. Jiřiny Langhammerové, žila celá jedna generace Čechů bez povědomí o národopisu. To nyní bude možné napravit – a to nejen prací a expozicemi samotného obnoveného muzea, ale i pořádáním akcí podobných té, která v květnu proběhla.
V letohrádku i před ním se po představení části zpřístupněné expozice odehrála více než hodinová unikátní krojová přehlídka. Členové později účinkujících tanečních souborů, národopisci či pracovníci oblastních muzeí, ti všichni oblečení do původních nebo obnovených krojů typických pro svůj kraj, defilovali postupně před zvědavými diváky.
Představili tak kroje ze všech výrazných oblastí naší republiky a za výstižného komentáře a popularizujícího výkladu PhDr. Langhammerové se odebrali do zahrad, kde je nadšení návštěvníci fotili a zpovídali. Po skončení přehlídky následoval na terase letohrádku několikahodinový program sestavený z vystoupení předních folklorních souborů z celé republiky. I zde byla příležitost vidět kroje charakteristické pro regiony, byť již přizpůsobené pro potřeby tanečníků. Zaznělo mnoho nádherných písniček z jižních, západních, středních i východních Čech, z Chodska, Podluží, Hané, Valašska, Ostravska, Vsetínska, goralské i moravsko-slovácké. Předvedly se dudy i cimbál, po pódiu se kutálely sudy, metla košťata a bylo odtančeno mnoho vtipných choreografií. Sluníčko slavnosti přálo – a tak měla jen jediný nedostatek – a to tekutin, na jejichž přísun organizátoři nevzpomněli. Jinak si ale nelze než přát, aby podobných příležitostí, kdy se veřejnost může tak přitažlivou formou seznámit s prací národopisců a jejím prostřednictvím s národním dědictvím, bylo více. Tak to ostatně slibují i pracovníci Národopisného muzea, nad jehož průčelím se skví výmluvný nápis Musaion. Programy, které zde budou uváděny, budou sice spíše komorní, aby harmonizovaly s prostředím letohrádku, ale živé.
Martina Fialková s přispěním Jany Rychtové, odborné pracovnice pro folklor (ARTAMA)Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad