Co nového u nás v Kocourkově

6 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

Vážení čtenáři,

píšete mi, že se vám líbí moje úvodníky. Ale nejsou natahovací. A zajímavých událostí doma, o které bych se s vámi ráda podělila je přitom tolik... že vám dnes nabízím novou rubriku. Můžete do ní i vy sami přispět...

Ale abych nebyla jen negativní a jak mi napsala před časem jedna čtenářka, nesoustředila se tolik na odsuzování komunistů, nabízím vám i protipól. Rubriku Co se české, to je hezké, do které také můžete přispět. Co můžete, musíte! Tedy nemusíte, ale prosím, udělejte to. Zvláště vy ze zahraničí, kteří sem přijíždíte a potkáváte tu dobrou restauraci či dobrého člověka. Napište nám, co se vám tu líbí i nelíbí, pomozte nám dělat náš-váš časopis.

Děkujeme.

* Byl zrušen Úřad pro rušení úřadů. Celé čtyři roky čekal, až mu úřadové z vlády úředně poradí, co má vlastně rušit. Protože na to za ty roky nepřišli, úřad zrušili a zatleskali si, že zmenšují byrokracii.

(Tedy konkrétně – abyste to lépe pochopili - nebyl schválen zákon na ustavení pravomocí tohoto úřadu, který měl kontrolovat, aby v ostatních státních úřadech nebylo zaměstnáno zbytečně mnoho úředníků…)

* Být loajálním úředníkem ke své vládě se v ČR vyplatí. Může být totiž dosazen do dozorčí rady. I když členové v dozorčích radách státních a polostátních podniků oficiálně nedostávají prémie, mohou si výhodně koupit akcie těchto podniků. Například Václav Srba ve firmě ČEZ si tak přišel na 44 milionů korun.

* Na snímku Michala Sváčka (převzato z Magazínu Dnes) je expertka Čs. sociální demokracie, jinak ministryně zdravotnictví Milada Emmerová a primátor Prahy Pavel Bém. Dr. Emmerová se proslavila kuriózními vyvlastňovacími návrhy a nápadem, aby pacienti nosili do ordinace sešitky na poznámky, tzv. zdravotní knížky. Pavel Bém je zase znám tím, že je jako psychiatr lehce nervově labilní, což se projevuje tím, že řve na své podřízené či zmizí, když má někde prezentovat město. Například na oslavách 60. výročí konce války. Raději odjel na dovolenou na vzdálené ostrovy.

* ,,Komunisté jsou prasata" zaznělo v čs. rozhlase v satirickém pořadu z úst herečky a moderátorky Ester Kočičkové. Potrefená husa se však ozvala a vyhrožuje trestním oznámením. Tedy vlastně nikoliv husa, ale komunisté, zatímco prasatům urážka ještě nedošla. Následující den po rozvíření této události v médiích a po vyjádřeních mnoha z řad potrefených komunistů se Ester Kočičková v ZOO Ústí nad Labem omluvila veřejně prasatům za to, že s nimi komunisty srovnávala.

* Tzv. levicoví poslanci mají zřejmě málo co důležitějšího na práci, neboť opakovaně (a naštěstí neúspěšně) prosazují návrh vyvlastňování. Teď zrovna půdy za účelem stavby nových dálnic. Před časem levicová ministryně zdravotnictví navrhovala zákaz privatizace nemocnic a vyvlastnění těch již zprivatizovaných.

Co je české to je hezké

* Znáte Lázně Mšené? zeptala se při návštěvě redakce jedna z čtenářka z Kanady. A pokračovala: ,,Myslím, že jste o nich také kdysi psali. Já jsem se trochu toulala krajem kolem Slaného, kde mám příbuzné a ve Mšeném jsem se zastavila. To vám je krásné místo! Takové malé město, ale velice kouzelné. Jako byste vstoupili do dvacátých třicátých let minulého století. Architektura, park, domy, dýchne na vás moc milá atmosféra. Jen ten ragtime mi zněl pouze v uších v mých představách. Nahlas by možná rušil zpěvné ptactvo, které mne v parku vítalo jarními písněmi. Víte, že čeští opeřenci jsou jedni z nejlepších zpěváčků ptačí říše? Opravdu, moc se mi tam líbilo. Napište o tom městečku i o lázních pěkný článek...

(Rádi někdy vyhovíme.)

* Generál František Peřina, který za druhé světové války sestřelil 15 letadel, se vrátil do mladých let. Tehdy na stíhačce BH-5 létal v prvorepublikové armádě. Žádný původní stroj se nedochoval, ale dřevěné letadlo i s originálním motorem dokončují v Jinonicích nadšenci Historické letky Republiky Československé.

* Ulice kolem Staroměstského náměstí v Praze 1 mají svého dobrovolného policistu. Možná je prvním dobrovolných policistou na světě a patřil by do Guinnesovy knihy rekordů?. Jmenuje se Bohouš a již patnáct let ,,dělá pořádek ve svém" rajonu. Ve strážnické uniformě a s vážnou tváří i úmyslem napomíná občany, kteří se chovají jaksi nevhodně. At´ již například pohazují po zemi papíry či odpadky, nebo chtějí někomu ukrást z kapsy peníze. Radní prvního pražského obvodu si jeho počínání chválí, policisté nikoli (v rozhlase včera dokonce jeden pravil, že ,,ho museli několikrát řešit pokutou" - to je výrazivo, co? dříve ,,řešili" občany často pendrekem) a kapesní zloději před ním prchají.

-ES-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012