Pražská edice

Dnes představujeme nejnovější produkci jednoho z malých pražských nakladatelství, jehož knihy většinou nenajdete v komerčních knihkupectvích. Zato je dobře znají ti, kdo se hlouběji zajímají o málo známé zákruty českých dějin. Pražská edice se vydáváním většinou útlých, o to však obsahem závažnějších svazků cíleně snaží mapovat události či skutečnosti, na které se zapomíná či o kterých se obecně málo ví. Jejich odhalením tak přispívá k dotváření uceleného obrazu o naší minulosti. I když to není zrovna čtivo pro nenáročné, ba přesně naopak, nacházejí tituly z Pražské edice vždy svoje čtenáře – studenty, pedagogy, historiky a všechny další, kdo v dějinách hledají poučení pro budoucnost. Z nedávných titulů připomeňme velmi dobře zpracovanou brožuru s množstvím dobových fotografií Češi v Americe. Byla vydána ve dvou verzích – jako doplněk učebnic dějepisu pro školy nebo jako publikace doprovázející putovní výstavu stejného jména, kterou jste mohli zhlédnout během posledního Týdne zahraničních Čechů v r. 2003 v Muzeu hl. m. Prahy a nyní i na konferenci SVU v Miami. Z nových titulů upozorňujeme na následující dva, příště se můžete těšit na další.
Nadace Reinharda Heydricha v Praze - Andreas Wiedemann
Tato 127 stránková knížka je překladem Wiedemannovy diplomové práce z r. 1999, která vznikla v Düsseldorfu na Univerzitě H. Heineho. Mapuje dopodrobna zrod, působení i zánik nadace Reinharda Heydricha, instituce, která pracovala v letech 1942 – 45 v Praze na Malé Straně. Byla úzce spjatá s Německou Karlovou univerzitou, jedinou fungující vysokou školou v protektorátu. Profesoři a vědci přednášející na této univerzitě na přímý příkaz říšského protektora vybudovali pod hlavičkou nadace několik institutů zaměřených na „výzkum národnostních, kulturních, politických a hospodářských poměrů v Čechách a na Moravě“. Cílem těchto velmi podrobných zkoumání bylo mimo jiné zjistit možnosti poněmčení u různých skupin našeho obyvatelstva a podat návod na jeho praktické provedení. Národopisné studie měly dokázat, že většina českého obyvatelstva má kořeny v německém národě a byla v dobách českého národního obrození pouze „odnárodněna“ a nyní je tedy nutné ji přivést zpět. V nadaci vzniká během války mnoho dalších hrůzných studií, posléze se orientujících i na osídlení ruského prostoru, rozvíjí se spolupráce s podobnými Němci založenými institucemi v Polsku, na Slovensku i s německými univerzitami. Probíhá zde přednášková a publikační činnost – a to vše je financováno mimo jiné např. z příspěvků českého (protektorátního) ministerstva školství, zabavených prostředků Masarykovy nadace (!) či Nadace semináře Lužických Srbů. Působení nadace a jejích hlavních činitelů je sledováno až do posledních dnů války, osudy jednotlivých profesorů pak i po skončení války. V závěru je zhodnocena úloha nadace –ve své podstatě bašty SS - na rozsáhlém rasovém výzkumu, který Němci prováděli v mnoha liniích. Jeho výsledkem mělo být poněmčení části obyvatelstva zemí, které byly okupovány, a vysídlení zbývajícího prostoru pro potřeby další expanze německého národa.
Práce vznikla za pomoci prof. Dr. Brandese z Düsseldorfské univerzity a doc. PhDr. Míškové z UK v Praze. Kniha byla vydána s podporou Česko-německého fondu budoucnosti.
Na stráži němectví nebo v postavení menšiny? - Rudolf Jaworski
(Sudetoněmecký národnostní boj ve vztazích výmarské republiky a ČSR)
270 stránková publikace vychází z doktorské práce obhájené již v r. 1975 na filozofické fakultě univerzity v Tübingen. O dva roky později byla vydána v Německu a nyní konečně i u nás. Je sondou do života sudetoněmeckých spolků, institucí i některých jednotlivců. Rozebírá na mnoha konkrétních případech proces vymezování se, uvědomování a posléze radikalizace sudetských Němců od počátku 19. století až do 30. let 20. století. Podrobně se věnuje postavení a politice sudetoněmeckých středních vrstev za Československé republiky, jejich pozdější orientaci na Německo a na opačné straně sleduje reakci české strany. Na příkladech několika afér, procesů či tajných akcí práce vykresluje situaci v českém pohraničí, ale sleduje také vlažný vztah říše k emigrantům ze Sudet a vývoj tohoto vztahu v dalších letech. Práce směřuje dále k předehře Mnichovské dohody. Vydání jejího českého překladu – ač se značným zpožděním - jistě přispěje k lepšímu pochopení historických souvislostí sudetoněmecké problematiky, donedávna tabuizované či silně zkreslované nejen u nás, ale i v Německu.
Knihy z nakladatelství Pražská edice lze objednávat na adrese: Senovážné nám. 20, 110 00 Praha 1, tel.: +420 224 223 645, případně prostřednictvím redakce Českého dialogu.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad