Jednota protikladů

Lidská společnost se skládá z jedinců dvojího pohlaví a tudíž je jasné, že každé pohlaví tvoří polovinu lidského potenciálu kdekoliv. Už dávno striktně nerozlišujeme práci na mužskou a ženskou. Poslední dobou vystupuje do popředí společenského a zákonitě i mediálního zájmu otázka, pracují-li ženy jinak, řeší-li jinak problémy...
Čas od času slýchám od svých známých, kolegyň v pohlaví, dalo by se říci, poznámky na adresu vztahu různých zaměstnavatelů k pracovnicím. Často jsou dnes při nástupu do práce upřednostňováni mladí muži, dokonce na úkor dlouhodobě spolehlivých zaměstnankyň. Ženy nejsou pro zaměstnavatele perspektivní z hlediska mateřství a pozdějšího rizika případného ošetřování nemocných dětí. Někde je součástí nástupního rituálu dokonce i "lustrace" babiček.
Praxe však dokazuje, že mladí mužové mají někdy ke spoustě různých zálib a bujarých radovánek, méně zodpovědnosti. což pak soužití na pracovišti poněkud komplikuje. Nezřídka (zvláště v nepřetržitých provozech, kde nelze odejít od práce) ony pracovnice musí nahradit své "flexibilní perspektivní" kolegy, zůstat v práci déle, zabezpečit provoz a počkat, až bude další směna "schopna". Záleží na šéfovi, zda, když se nestane "bourák", vůbec vidí, kdo práci drží. Opačný pól problému zaznamenala moje známá při svém studijním pobytu na jednom úřadě v USA. Neochotná a líná spolupracovnice černé pleti spokojeně komentovala svou činnost v zaměstnání slovy: "Mě vyhodit nemůžou, na mě mají kvótu."
Mužům je třeba přiznat, že konkrétní práci se dokáží věnovat cele a plně, na prosto se soustředí a všechny rušivé vlivy "vypínají". Žena neustále "jede" v několika rovinách, z mysli nikdy nemůže vypustit běžné povinnosti, většinou zabezpečuje celý "sekretariát" domácnosti včetně záležitostí jejích jednotlivých členů a v určitou dobu prostě musí "přeskočit" ze zaměstnání na domácnost. (Záměrně jsem se vyhnula slovu práce, zahrnuje totiž obě aktivity.)
Ve vztahu muži a ženy, ženy versus muži, otáčejte jak je libo, je spousta křivd a neporozumění. Je v něm ale hlavně nekonečná láska a inspirace, je v něm základní zákon lidského života, skrývá jednotu celku složeného ze dvou na sobě závislých složek. Ženy bez mužů a muži bez žen prostě být nemohou. Musí se vzájemně doplňovat, obohacovat, pomáhat si. Je to tak zařízeno, že polovinu lidstva tvoří muži, polovinu ženy. Akademikům, naprostá většina je mužského pohlaví, od letošního jara vládne žena, doc. Helena Illnerová. Touto volbou získala Akademie věd ČR téměř výlučné postavení mezi institucemi. A možná i trochu předesílá současný trend ke zlepšování postavení žen ve společnosti...
Marina Hužvárová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad