Jednota protikladů

Lidská společnost se skládá z jedinců dvojího pohlaví a tudíž je jasné, že každé pohlaví tvoří polovinu lidského potenciálu kdekoliv. Už dávno striktně nerozlišujeme práci na mužskou a ženskou. Poslední dobou vystupuje do popředí společenského a zákonitě i mediálního zájmu otázka, pracují-li ženy jinak, řeší-li jinak problémy...
Čas od času slýchám od svých známých, kolegyň v pohlaví, dalo by se říci, poznámky na adresu vztahu různých zaměstnavatelů k pracovnicím. Často jsou dnes při nástupu do práce upřednostňováni mladí muži, dokonce na úkor dlouhodobě spolehlivých zaměstnankyň. Ženy nejsou pro zaměstnavatele perspektivní z hlediska mateřství a pozdějšího rizika případného ošetřování nemocných dětí. Někde je součástí nástupního rituálu dokonce i "lustrace" babiček.
Praxe však dokazuje, že mladí mužové mají někdy ke spoustě různých zálib a bujarých radovánek, méně zodpovědnosti. což pak soužití na pracovišti poněkud komplikuje. Nezřídka (zvláště v nepřetržitých provozech, kde nelze odejít od práce) ony pracovnice musí nahradit své "flexibilní perspektivní" kolegy, zůstat v práci déle, zabezpečit provoz a počkat, až bude další směna "schopna". Záleží na šéfovi, zda, když se nestane "bourák", vůbec vidí, kdo práci drží. Opačný pól problému zaznamenala moje známá při svém studijním pobytu na jednom úřadě v USA. Neochotná a líná spolupracovnice černé pleti spokojeně komentovala svou činnost v zaměstnání slovy: "Mě vyhodit nemůžou, na mě mají kvótu."
Mužům je třeba přiznat, že konkrétní práci se dokáží věnovat cele a plně, na prosto se soustředí a všechny rušivé vlivy "vypínají". Žena neustále "jede" v několika rovinách, z mysli nikdy nemůže vypustit běžné povinnosti, většinou zabezpečuje celý "sekretariát" domácnosti včetně záležitostí jejích jednotlivých členů a v určitou dobu prostě musí "přeskočit" ze zaměstnání na domácnost. (Záměrně jsem se vyhnula slovu práce, zahrnuje totiž obě aktivity.)
Ve vztahu muži a ženy, ženy versus muži, otáčejte jak je libo, je spousta křivd a neporozumění. Je v něm ale hlavně nekonečná láska a inspirace, je v něm základní zákon lidského života, skrývá jednotu celku složeného ze dvou na sobě závislých složek. Ženy bez mužů a muži bez žen prostě být nemohou. Musí se vzájemně doplňovat, obohacovat, pomáhat si. Je to tak zařízeno, že polovinu lidstva tvoří muži, polovinu ženy. Akademikům, naprostá většina je mužského pohlaví, od letošního jara vládne žena, doc. Helena Illnerová. Touto volbou získala Akademie věd ČR téměř výlučné postavení mezi institucemi. A možná i trochu předesílá současný trend ke zlepšování postavení žen ve společnosti...
Marina Hužvárová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad