Stalo se v březnu

4-5 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

1.března

Jako motto pro knihu svých pamětí si bývalý ministerský předseda Miloš Zeman zvolil větu „Politika je především bojem proti blbosti, včetně blbosti vlastní“.

2.března

Českou vládu už několik týdnů paralyzuje roztržka mezi lidovci a sociálními demokraty. Ministerský předseda Stanislav Gross dokonce připustil možnou sebekritiku. Oficiálním důvodem tvrdého postoje lidovců jsou nejasné finanční poměry v Grossově rodině.

3.března

Do kalendáře státních svátků a významných dnů možná přibudou další: 7. duben (v roce 1348 vydal Karel IV. zakládací listinu Univerzity Karlovy) jako Den vzdělanosti a 10. červen jako vzpomínka na vyhlazení Lidic v roce 1942.

4.března

Jako první budou nosit identifikační náramky pacienti pražské vojenské nemocnice. Náramky budou odlišeny barevně podle diagnóz a bude na nich jméno a datum narození.

5.března

Z pamětí Miloše Zemana se stal bestseller – na rozdíl od knih prezidenta Klause. Čeští čtenáři přijali kladně už jen knihy Václava Havla a Madeleine Albrightové.

7.března

Místo jarních květin zavalily českou krajinu záplavy sněhu. Za noc napadlo přes půl metru sněhu. X Čtyři minuty a čtyřicet dva sekund potřeboval Stanislav Gross k omluvě občanům Česka, vysílaném z budovy vlády.

8.března

Poprvé ve své funkci se setkali ve Washingtonu prezidenti Bush a Klaus. Klaus čekal na pozvání nezvykle dlouho – dva roky - a tato návštěva byla pouze pracovní.

9.března

V posledních třech desetiletích ubylo u nás myslivců. Chybějí hlavně mladí, kteří podle členů mysliveckých jednot podléhají vlivu „ekologicky smýšlející veřejnosti“.

10.března

Prezident V. Klaus odmítl jmenovat do funkcí soudců dvaatřicet čekatelů, kteří splnili všechny požadavky zákona. Údajně jsou příliš mladí – ještě jim nebylo třicet let.

11.března

Soud osvobodil vydavatele českého vydání Hitlerovy knihy Mein Kampf. Vydavatel jako důvod činu označil snahu zesměšnit autora v očích mladé generace.

12.března

Čeští lékaři si zvykli předepisovat antibiotika i když to není nutné. Lidem pak v mnoha případech léky nezabírají, protože je na ně organismus již zvyklý.

14.března

Vláda se rozhoduje, zda nenahradí rodná čísla jiným identifikačním kódem. Zatím je možné z čísla vyčíst věk a pohlaví nositele.

15.března

Pražané si vydělávají na hamburger Big Mac 40 minut. V Chicagu je to minut jen devět, zato v keňském Nairobi 181 minut!

16.března

Nealkoholické energetické nápoje, které české firmy dovážejí do Ruska, údajně poškozují zdraví spotřebitelů.

17.března

V Paříži se chystá aukce zlomku latinského překladu Dalimilovy kroniky ze 14. století.

18.března

Za tři tisíce euro (devět milionů korun) koupil český stát v aukční síni Drouot Richelieu Dalimilovu kroniku. Jedná se o 24 bohatě iluminovaných stránek.

20. března

V souvislosti s případem Američanky Terri Schiavové, která je už patnáct let komatu, připomínají lékaři, že i v Česku jsou podobní pacienti. Nejdéle přežil jeden muž – sedm let.

21. března

Česká televize se po padesáti letech chystá zrušit programové hlasatele. Nahradí je jen střihové upoutávky.

22. března

Až Ústavní soud rozhodl, že hudební kritik Jan Rejžek se nemusí omlouvat zpěvačce Heleně Vondráčkové. V roce 2000 o ní napsal, že za svou současnou kariéru vděčí mafiánům z let normalizace.

22. března

Sociální demokraté vědí, že jejich pošramocenou pověst je třeba vylepšit a proto oslovili významnou agenturu EuroRSCG. Ta mj. úspěšně organizovala volební kampaň francouzského prezidenta Francoise Mitteranda v roce 1981 a dalších 15 volebních akcí.

23. března

Ombudsman Otakar Motejl osobně předal prezidentu Václavu Klausovi zprávu o svém úřadu za minulý rok. Klaus totiž funkci veřejného ochránce lidských práv považuje za zbytečnou.

24. března

Komisařka EU pro regionální politiku Danuta Hübnerová se podivila nad tím, že prezident V. Klaus srovnává Evropskou unii s bývalou Radou pro vzájemnou hospodářskou pomoc, kterou založil SSSR a jeho satelity.

25. března

Česká akademie věd má nového předsedu, věhlasného molekulárního genetika prof. Václava Pačese. Ten považuje za nejdůležitější vytváření prostředí pro špičkovou vědu.

26. března

Tříměsíční pobyt v USA zahájil exprezident Václav Havel, který se stal hostem knihovny Kongresu.

29. března

Česká komunita v Belgii je pobouřena jednáním našeho europoslance kosmonauta Vladimíra Remka. Ten si na setkání s Čechy v Bruselu přivedl svého asistenta Josefa Morávka, který byl tvrdým normalizačním novinářem v Československé televizi.

30. března

Šéf českých komunistů Miroslav Grebeníček chce jednat s prezidentem Klausem o možných předčasných volbách, ale chce kvůli tomu jet na Hrad.

31. března

Novou velvyslankyní Rakouska se u nás stala vdova po rakouském prezidentovi Margot Klestilová-Löfflerová. Už dříve pracovala na vídeňském Ministerstvu zahraničí.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012