ZDENĚK BURIAN 1905-1981

Výstava obrazů a ilustrací Zdeňka Buriana je realizována k poctě 100. výročí jeho narození.
Byl výjimečnou osobností, a to ilustracemi dobrodružné literatury, umělcem ve ztvárnění paleontologické obrazové rekonstrukce. Oběma vtiskl specifickou podobu, druhé navíc určil nezaměnitelný kánon. Generace dětí i dospělých, bez ohledu na intelekt či povahu, přijímaly a přijímají jeho dílo za své.
Zdeněk Burian (narozen ve Štramberku u Kopřivnice) vstoupil již v šestnácti mezi ilustrátory a do posledních dnů života neúnavně ilustroval (začal u nakladatelů Vilímka, později u Toužimského a Moravce). Vytvořil na deset tisíc děl k více nežli 460 titulům. Ovlivnil knižní ilustraci 20.století proto, že v jeho tvorbě, leckdy popírané, byla hlavně v 90.letech znovuobjevena imaginace a fantazie. Realistický projev spojený se znalostí prostředí i schopností vcítit se do dějů přírodního jeviště je hlavní složkou Burianova umění (přitom "vycestoval" za život jednou do Itálie a třikrát na Slovensko, jinak se inspiroval četbou a podrobným studiem světa kolem). Dobrodružný žánr vnímal velmi citlivě, vystihl jeho specifické rysy sžitím se s příběhem samotným. Objevil nové podoby ilustrace i v tehdy podceňovaných žánrech - knihách dobrodružných, vědecko-fantastických a populárně vědeckých (v kolekci najdeme Knihu džunglí, ale i Povídky malostranské nebo Babičku).
V roce 1935 vznikly první obrazové rekonstrukce pravěku (ve spolupráci s doc.Karlovy univerzity J.Augustou, později s dalšími vědci). Odborné publikace s autorovými zoopaleontologickými a paleoantropologickými rekonstrukcemi se tak postupně objevily ve více než 20 jazycích. Burian začal být vnímán mezi odborníky i veřejností jako tvůrce přesvědčivých kopií pravěkých živočichů a prehistorických krajin a přeměnil pasivní vnímání obrazové rekonstrukce ve zvídavý a spoluúčastný vztah současníků k pravěku. Jeho schopnost citlivě zachytit tento svět najdeme v 900 originálech - jako jediný na světě ztvárnil pravěk v nejširším měřítku a ve všech jeho proměnách. Vytvořil cykly obrazů s geografickou a etnografickou tématikou, se zoomorfními náměty. Ve volné tvorbě řadu portrétů, zátiší a alegorií. Měl rozsáhlý fotografický archív, jehož část je vystavena.
Fenomén Zdeňka Buriana není pouze v jeho díle. Stejnou měrou je i v síle jeho osobnosti: sama velmi zranitelná, svým vlivem formovala několik generací. Umělec, jemuž byla svoboda ve druhé půli života odpírána, ji dokázal plně prosadit ve svých dílech v nejrůznějších podobách.
Výstava (v Jízdárně Pražského hradu-do 10.7.2005) představuje poprvé dílo umělce v nejširším měřítku - ve 400 originálech (zapůjčených z mnoha institucí a soukromých sbírek). Sto prací nebylo nikdy vystavováno, ani publikováno. Tvorbu doplňuje bohatá fotografická dokumentace, ukázky knih s autorovými ilustracemi a mnohými artefakty, jež dotvářejí jeho osobnost a dobu, v níž žil a tvořil. Expozice potvrzuje, že jméno Zdeňka Buriana v českých výtvarných encyklopediích a slovnících chybí neoprávněně!
K výstavě vychází celobarevná monografie o autorovi s reprodukcemi nejlepších děl a menší katalog. Doprovází ji bohatý kulturní program.
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad