Stalo se leden

2 2005 Slovo redakce česky
obálka čísla

1.ledna

Jako normální rok zhodnotil se svém novoročním projevu prezident Václav Klaus uplynulé období. Pochválil rodnou ODS, že díky ní roste význam parlamentní opozice a českou politiku odsoudil jako hrubou a povrchní.

4. ledna

Většina našich občanů považuje za nejprestižnější práci lékařů. Druhým nejváženějším povoláním je vědecká činnost, pak následuje práce učitelů na vysokých a základních školách. Na konci žebříčku vážnosti zaměstnání jsou poslanci (!) a uklízečky.

5. ledna

Česká vláda vyhlásila na tento den státní smutek. Uctili jsme tak památku statisíců mrtvých a nespočetné množství raněných, kteří se stali obětí vlny tsunami v Asii. Vlajky byly staženy na půl žerdi a v poledne zněly sirény.

6. ledna

V tomuto datu se pohřešuje 15 Čechů, kteří trávili vánoční dovolenou v postižených místech jihovýchodní Asie. X České ministerstvo zahraničí oznámilo, že ruský Červený kříž nepřivezl další skupinu dětí z ruského Beslanu, které se v Karlových Varech měly zotavovat z traumatických potíží po zářijovém přepadení své školy. Česká strana proto nabídla Rusku i úhradu cesty.

7. ledna

60. výročí osvobození Československa mají s námi oslavit i ruští vojáci z Alexandrovova souboru písní a tanců. Pozvali je čeští komunisté.

8. ledna

Češi musejí šetřit na koupi bytu osm let, zatímco západní Evropané jen roky dva. Úvaha je ovšem je hypotetická - lidé by nesměli utratit ani korunu např. za jídlo nebo oblečení.

10. ledna

Na pořad jednání vlády se opět vrátí možnost požádat o české občanství. Rozhodnutí by se týkalo především emigrantů z politických důvodů.

11. ledna

Tento den odjela na Srí Lanku čtyřčlenná skupina záchranářů z Liberce. Budou připravovat zázemí pro 23 svých kolegů, kteří přijedou na zničený ostrov provozovat dětskou nemocnici.

13. ledna

Sbormistr Bohumil Kulínský, který řídí světoznámý dětský soubor Bambini di Praga, je obviněn ze sexuálních kontaktů s nezletilými sboristkami. Je ve vazbě.

14. ledna

Ve svém volnu se Češi nejraději dívají na televizi a sportují. Také mají rádi práci na zahradě, čtení a rodinný život. Vyplynulo to z práce Centra pro výzkum veřejného mínění. Celé 1% lidí prohlásilo, že nemá žádný volný čas.

15. ledna

Češi poslali obětem katastrofy v Asii zatím 240 miliónů korun. Částka se však každý 24 hodin zvyšuje zhruba o deset miliónů.

17. ledna

Pražané a obyvatelé Všetat si připomněli hrdinskou smrt studenta Jana Palacha, který se v roce 1969 upálil na protest proti okupaci vojsky Varšavské smlouvy.

18. ledna

Stát se rozhodl bojovat proti nebezpečí organizovaného zločinu, které s sebou přináší provozování kasin. Ministerstvo financí by jim mohlo na upozornění ministerstva vnitra okamžitě sebrat licenci.

19. ledna

Velká diskuse se rozpoutala kolem problému nadaných dětí. Část odborníků je nechce oddělovat od průměrně nadaných žáků, jiní to zase vidí jako plýtvání inteligencí a podporují vznik škol s upravenými (a náročnějšími) osnovami.

20. ledna

České vysoké školy zaznamenávají velký zájem o studium mezi seniory. Letos by jich mělo studovat asi deset tisíc, zájem je však mnohem větší a školy nemají dostatek prostorů ani přednášejících.

21. ledna

Stejné platy, jako mají Portugalci a Španělé budou mít Češi až za 14 až 18 let. Dospělé státy dožene ČR až za čtvrt století, takže se toho současná pracující generace nedožije.

22. ledna

Mezi Běloruskem a naší republikou propukla diplomatická válka. Z Minska byl vypovězen velvyslanec Pavel Křivohlavý, obviněný z podezřelých styků s nezletilými chlapci. Skutečným důvodem má být naše podpora běloruské opozici.

24. ledna

Manželé Arguellesovi se dočkali: po roce a půl za nimi do Prahy přijely jejich děti. Devítiletý Yancarlos a dvouletá Ivana zůstali na Kubě, zatímco jejich rodiče žili v politickém azylu u nás.

25. ledna

Za prací do zahraničí chce odjet jen 12% Čechů. Převážně jsou to lidé ve věku 15 až 19 let, u starších převažují muži a svobodní lidé.

26. ledna

Bystřice nad Pernštejnem (na Vysočině) se stala prvním nekuřáckým městem u nás. Lidé si nesmějí zapálit na místech, která patří městu (školy, úřady ale také restaurace a koupaliště).

27. ledna

Tábory pro utečence odstraňují z pokojů elektrické zásuvky, protože dochází k úrazům elektrickým proudem a zranění dětí. Takže i varné konvice se mohou používat jen ve společenských místnostech.

29. ledna

Premiér Stanislav Gross tají výsledky analýzy, která má vysvětlit volební neúspěchy ČSSD v loňském roce. Preference strany klesly na 14%.

31. ledna

K výchovným metodám našich učitelů dodnes patří pohlavky, tahání za vlasy a mlácení učebnicí. Je jich skoro polovina, kterým tzv. tečou nervy.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012