Praha – město průchodů a pasáží

2 2005 Kultura česky
obálka čísla

Vídeň hostí výstavu o unikátních pasážích pražského Starého a Nového Města

Průchody tvořily hustou síť v ulicích Starého Města pražského již ve středověku. V moderní době je nahradily pasáže, velkolepé průchody skrze měšťanské domy či paláce, plné obchůdků, kaváren, kabaretů i kin. Pražské pasáže přibývaly souběžně s dynamickým rozvojem architektury, obchodu a kultury na počátku 20. století. Při přestavbě někdejšího Koňského trhu do podoby dnešního Václavského náměstí vznikly nové domy a první pasáže Nového Města, například pasáž Hotelu Ambasador (1912–1914). V pasáži Richarda Klenky z Vlastimilu a Františka Weyra se nacházelo kino, kasino i kabaret. Další pasáž v této oblasti ukrýval Palác Koruna (1911–1914) architekta Antonína Pfeiffera; v Koruně byly obchody, kancelářské prostory, kavárna s galerií a v podzemí dokonce biograf a bazén (během hospodářské recese nahradil tato lákadla proslulý Automat Koruna).

V době největšího rozkvětu zářily pražské pasáže nádherou, nápaditostí i mnoha inovacemi. Tak Palác Lucerna, postavený v letech 1907–1921 Vácslavem Havlem, dědečkem bývalého prezidenta, byl pojat jako velkorysý chrám kultury – zahrnoval kabaret, kino, kde se promítaly první zvukové filmy v Praze, i známý hudební sál. Propojením pasáží Rokoko, Lucerna a U Nováků vzniklo nejrozsáhlejší palácové bludiště Prahy.

Výstava ve vídeňském Ringturmu představuje i další pasáže z období první republiky, přecházející od rondokubismu a stylu Art-Déco ke konstruktivismu a funkcionalismu. Vrcholnými ukázkami funkcionalistických staveb jsou pasáže Broadway (s výlohami v pochromovaných rámech, zrcadlovými plochami a zaoblenými rohovými okny, 1936–1938) a U Černé růže (1928–1932) v obchodním domě Bondy. Do roku 1938 vyrostlo v Praze na čtyřicet pasáží. V éře komunismu povětšinou chátraly, jejich oživování i novou výstavbu umožnila opět až devadesátá léta minulého století.

Výstavu o více než třiceti architektonicky nejvýznamnějších pražských pasážích připravili Michaela Brožová a Ivo Hanel. K vidění je do 11. března 2005 v Ringturmu na adrese Schottenring 30, 1010 Wien. Otevřeno je ve všední dny od 9 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 19.30. Vstup je volný. Další informace na www.wienerstaedtische.at.

Compress

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012