Praha – město průchodů a pasáží

Vídeň hostí výstavu o unikátních pasážích pražského Starého a Nového Města
Průchody tvořily hustou síť v ulicích Starého Města pražského již ve středověku. V moderní době je nahradily pasáže, velkolepé průchody skrze měšťanské domy či paláce, plné obchůdků, kaváren, kabaretů i kin. Pražské pasáže přibývaly souběžně s dynamickým rozvojem architektury, obchodu a kultury na počátku 20. století. Při přestavbě někdejšího Koňského trhu do podoby dnešního Václavského náměstí vznikly nové domy a první pasáže Nového Města, například pasáž Hotelu Ambasador (1912–1914). V pasáži Richarda Klenky z Vlastimilu a Františka Weyra se nacházelo kino, kasino i kabaret. Další pasáž v této oblasti ukrýval Palác Koruna (1911–1914) architekta Antonína Pfeiffera; v Koruně byly obchody, kancelářské prostory, kavárna s galerií a v podzemí dokonce biograf a bazén (během hospodářské recese nahradil tato lákadla proslulý Automat Koruna).
V době největšího rozkvětu zářily pražské pasáže nádherou, nápaditostí i mnoha inovacemi. Tak Palác Lucerna, postavený v letech 1907–1921 Vácslavem Havlem, dědečkem bývalého prezidenta, byl pojat jako velkorysý chrám kultury – zahrnoval kabaret, kino, kde se promítaly první zvukové filmy v Praze, i známý hudební sál. Propojením pasáží Rokoko, Lucerna a U Nováků vzniklo nejrozsáhlejší palácové bludiště Prahy.
Výstava ve vídeňském Ringturmu představuje i další pasáže z období první republiky, přecházející od rondokubismu a stylu Art-Déco ke konstruktivismu a funkcionalismu. Vrcholnými ukázkami funkcionalistických staveb jsou pasáže Broadway (s výlohami v pochromovaných rámech, zrcadlovými plochami a zaoblenými rohovými okny, 1936–1938) a U Černé růže (1928–1932) v obchodním domě Bondy. Do roku 1938 vyrostlo v Praze na čtyřicet pasáží. V éře komunismu povětšinou chátraly, jejich oživování i novou výstavbu umožnila opět až devadesátá léta minulého století.
Výstavu o více než třiceti architektonicky nejvýznamnějších pražských pasážích připravili Michaela Brožová a Ivo Hanel. K vidění je do 11. března 2005 v Ringturmu na adrese Schottenring 30, 1010 Wien. Otevřeno je ve všední dny od 9 do 18 hodin, ve čtvrtek až do 19.30. Vstup je volný. Další informace na www.wienerstaedtische.at.
CompressHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad