VÝZVA! - Oslavy etnografických výprav Dr. Emila Holuba v Africe (1875 a 1885)

Drazí krajané a příznivci, v tomto roce oslavíme dvojnásobné výročí (130 a 120 let) od etnografických cest vykonaných Dr Emilem Holubem po Jižní Africe, Botswaně a Zambii. Dr. Holub podnikl dvě významné etnografické výpravy mezi roky 1872 a 1887 v této části Afriky.
První výpravu uskutečnil v roce 1875 mezi Kimberley (kde léčil hledače diamantů) a Victoria Falls (vodopády) v dnešní Zambii/Zimbabwe. Druhou výpravu podnikl spolu se svojí ženou a skupinou šesti mužů (které vybral z několika stovek zájemců) v roce 1885/86 mezi Kimberley a jezerem Malawi.
Pan Bohuslav Bárta doufá, že se najde skupina krajanů a příznivců, kteří by se účastnili cyklistické výpravy připravované na oslavu 130 let od první cesty Dr. Holuba mezi Kimberley a hraničním přechodem Pandamatenga v Botswaně. Dr. Holub vykonal tuto cestu s volskými potahy za 152 dnů a cyklistická výprava plánovaná na červenec tohoto roku se odhaduje na 10 dnů (denní průměr 150 km) v sedle se zastávkami na příklad ve Schweizer-Reineke, Gaborone, Francistown, atd.
Krajané a příznivci mohou obdržet další informace od pana Bárty, tel. 27+11+464 1264 (RSA+Johannesburg+464 1264) nebo
Oslavy 120 let od druhé etnografické výpravy Dr. Holuba v roce 1885/86 jsou plánovány na září tohoto roku s největší pravděpodobností na Zambijské straně Victoria Falls.
Tento dopis - výzvu do redakce zaslal pan B. Barta, Johannesburg, Jižní Afrika, 2005
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad