Český granát v Iowě

Národní muzeum v Praze připravilo pod titulem „Bohemian Garnets – exquisite artistry of six centuries from the National Museum in Prague“ výstavu téměř 400 mistrovských prací zdobených českým granátem. Český šperk, nádobí, náčiní a galanterie se na americkém kontinentu představí poprvé v samostatné expozici tak velkého rozsahu. Přehlídka se uskuteční v Českém a slovenském muzeu v Cedar Rapids ve státě Iowa na severu USA a potrvá od 3. března do 25. září 2005.
Jádrem výstavy je kolekce uměleckých děl od renesance po modernu z historické sbírky Národního muzea, doplněná o zápůjčky současného umění.
K nejcennějším exponátům patří renesanční prsteny, barokní relikviáře a barokní monstrance pražského mistra Jana Melichara Schicka. Tato sluncová monstrance ze zlata a zlaceného stříbra o výšce téměř jednoho metru je posázena 386 českými granáty a dalšími drahokamy, je patrně největším dochovaným granátovým objektem u nás. Pochází z depozitáře Arcibiskupství pražského a veřejnosti se představí poprvé ve své historii, po generální obnově z financí amerického pořadatele výstavy.
Ukázky granátových šperků a krojů 19. století pocházejí také ze soukromých sbírek českých přistěhovalců v Americe, jimž je věnována i stálá expozice iowského muzea.
Současný šperk zastupují díla turnovských a jabloneckých šperkařů, mimo jiné bude poprvé vystaven Český slavík Karla Gotta z roku 2004, slíbena je také granátová brož ve tvaru americké vlajky, kterou dostala Shirley Temple-Blacková jako velvyslankyně USA v Praze.
Autorkou a kurátorkou výstavy za českou stranu je PhDr. Dana Stehlíková (dana.stehlikova@nm.cz), kurátorkou iowského muzea bude Edith Blanchard.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad