STANOVISKO DEMOKRATICKÉHO KLUBU č. 30

Ke způsobu rozhodování o ratifikaci Evropské ústavní smlouvy
V současné době probíhají politická jednání o tom, zda má být ratifikace Evropské ústavní smlouvy projednána a rozhodnuta v Parlamentu ČR, nebo zda má být pro její schválení nebo odmítnutí vypsáno referendum. Pro případ referenda je pak předmětem jednání řada podrobností, jako např. znění otázky, termín, stupeň závaznosti apod.
Demokratický klub se již před rokem k obecnému problému referenda vyslovil v tom smyslu, že referendum má být používáno pouze pro rozhodování o snadno srozumitelných tématech, zpravidla na komunální úrovni. Pohled z jiného úhlu byl pak vyjádřen při schvalování vstupu ČR do NATO, kdy se většina politických subjektů shodla na tom, že referendum není nezbytné, protože se tímto aktem nemění stupeň suverenity ČR. To znamená, že by se referendum mělo konat jen tehdy, kdyby měla být dotčena suverenita státu.
Evropská ústavní smlouva není obecně snadno srozumitelným textem; také jeho rozsah přes 300 stran vylučuje, že by se s ním seznámila široká veřejnost. Lze jej sice prezentovat ve zjednodušené podobě, avšak veškeré dosavadní pokusy byly více či méně poznamenány subjektivním stanoviskem autora a nebyly by dobrým podkladem pro rozhodování široké veřejnosti. Pokud jde o stupeň suverenity, ten by po vstupu smlouvy v platnost nedoznal podstatných změn. Jedinou významnější změnou je částečné omezení práva veta, které je ale vyváženo zvýšením pravomoci národních parlamentů.
Dále je třeba vzít v úvahu i argument řady politologů, že referendum nikdy neodpovídá jen na položenou otázku, ale i na otázky zcela jiné, jako je např. stupeň souhlasu s vládní politikou obecně.
Z uvedených důvodů máme za to, že vypsání referenda o ratifikaci Evropské ústavní smlouvy není nezbytné a že by nebylo ani prospěšné. Doporučujeme tedy, aby Parlament ČR toto rozhodnutí po odpovídajícím projednání učinil sám.
V Praze dne 1. února 2005
Dodatek redakce:
www.evropskaustava.cz
Na internetu byly nedávno spuštěny nové stránky, na kterých se mohou zájemci seznámit s celým textem Evropské ústavní smlouvy v češtině. Dále zde najdou odpovědi na časté otázky týkající se referenda a také úvahy a polemiky zda ústavu přijmout či odmítnout a proč.
Kdokoli se může prostřednictvím těchto stránek zeptat na dopady schválení či neschválení ústavy v hospodářské či politické oblasti, která ho zajímá, a dostane se mu srozumitelné odpovědi.
Všechny odpovědi jsou podložené konkrétními příklady a věcnými zdůvodněními.
Stránky www.evropskaustava.cz připravili poslanci Evropského parlamentu za stranu Evropských demokratů Jana Hybášková, s níž jsme měli v ČD 4/2004 též zajímavý rozhovor a Jan Kasl. Tímto skutkem reagují na fakt, že občané v Česku jsou s ústavou skutečně minimálně seznámeni, polemiky v tisku i mezi politiky se vedou na abstraktní bázi a jejich pro a proti si občané nemají kde prověřit, protože vládní osvětová kampaň týkající se Evropské ústavy je v nedohlednu, zato schvalování ústavy se rychle blíží. A Česko stále ještě neví, jak bude schvalovat.
Kromě toho Evropští demokraté uspořádali v Praze nedávno tiskovou konferenci pro novináře, jejímž tématem bylo právě schvalování evropské ústavy a seznámení veřejnosti s jejím obsahem a dopadem našeho rozhodnutí. Ač byla tiskovka hojně navštívena a novináři si poskytnuté informace pochvalovali, výsledkem byl jediný článek… Jakoby opět zapracovala cenzorova ruka???
Aktivitu obou poslanců nelze než kvitovat jako dobře odvedenou práci. Podobné zodpovědnosti by se měli naučit i mnozí další, které jsme do Evropského (ale i českého) parlamentu poslali.
Martina FialkováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad