Dalibor Plichta

Nesmířenost a nesmiřitelnost německé politiky
Je málo otázek takového významu pro náš národ, jako je otázka vztahu mezi námi a Němci.
Po skončení druhé světové války se naše veřejnost pochopitelně a právem domnívala, že s odstraněním příčin a zdrojů možné destabilizace střední a východní Evropy, to jest s provedením odsunu německého provinilého obyvatelstva z těchto zemí, bude možno započít uprostřed Evropy novou kapitolu. Kapitolu, která by u nás už nebyla poznamenána obtížemi společného života s Němci v našem státě, nýbrž se vyznačovala dobrými sousedskými vztahy dvou národů, které chtějí nadále žít v míru jeden vedle druhého.
Místo toho je však česká politika ve stále větší míře konfrontována s německými pokusy o návrat k poměrům, které považujeme za uzavřenou minulost. Naše veřejnost je na tuto konfrontaci málo připravena a namnoze si ani dostatečně neuvědomuje, co všechno je ve hře.
Ve snaze přispět u nás k lepší znalosti úskalí česko-německých vztahů, připravil politolog a publicista Dalibor Plichta svazek, který se věnuje polemice se silami, jimž dnes v Německu jde v podstatě o revizi výsledků druhé světové války.
Svazek obsahuje přílohy:
Článek XIII. Postupimské dohody
Stanovisko k sudetské otázce ("20 bodů"), zaujaté plénem sudetoněmecké rady a přijaté 7. května 1961 spolkovým shromážděním sudetoněmeckého krajanského sdružení.
Česká otázka a Evropská unie
Politolog a publicista Dalibor Plichta opírá svoje eseje o bohaté prameny a výroky u nás namnoze neznámé, ať už se týkají tzv. evropské integrace nebo české národní identity nebo otázek kolem suverenity národních států.
Po svazcích „Nesmířenost a nesmiřitelnost německé politiky“, „Rozšiřování NATO a česká politika“ a „Národ a národnost v čase globalizace“ je i Česká otázka a Evropská unie“ věnována jedné z nejzávažnějších otázek, před nimiž stojíme.
Dalibor Plichta přistupuje k těmto problémům, jež tvoří jádro dnešní české otázky, jako důsledný obhájce českého humanisticky zaměřeného emancipačního úsilí, které nakonec vyústilo v roce 1918 v ustavení samostatného demokratického Československa.
Upozorňuje přitom na nebezpečí a možné neblahé důsledky ztráty svrchovanosti našeho státu a i na oslabování demokracie, pokud by evropská „integrace“ vedla k přeměně Evropské unie ve federální superstát, jaký mají na mysli jeho hlavní, především němečtí architekti.
Národ a národnost v čase globalizace
Česká kultura a identita českého národa a zájmy československé a české státnosti jsou trvalým předmětem autorova veřejného vystupování a publikační činnosti.
V posledních letech se zaměřuje na témata věnovaná české společnosti v kontextu současných mezinárodních vztahů. Odkrývá v nich polemicky problémy, které nemohou nechat českého čtenáře lhostejným. Nenechává se spoutat limity žádné politické strany nebo stranické ideologie. S jeho názory lze souhlasit nebo je odmítat, nepochybně však jsou solidními argumenty dokládány a mohou být účinným lékem proti "vymývání mozků", o které se část publicistiky pokouší.
V této knížce věnuje autor pozornost ideji národa, národního státu a jeho zájmů v souvislosti s vytvářením různých nadnárodních a nadstátních struktur.
Polemický hlas posledních Plichtových prací je výzvou k samostatnému myšlení, které místo emocí dává přednost kritickému rozumu.
Helena KarasováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad