Výstava o Joy Adamsonové putuje Keňou

Výstava nazvaná "Joy Adamsonová - inspirující dětství" přibližující kořeny české rodačky Joy Adamsonové, která se proslavila po celém světě jako spisovatelka, malířka a ochránkyně přírody, již druhým rokem putuje po Keni.
Poté, co byla výstava představena v hlavním městě Nairobi a dále ve městech Naivaša a Nakuru, přesunuje se na pobřeží Viktoriina jezera, do města Kisumu. Slavnostního otevření výstavy, které se uskutečnilo 16. července, se kromě velvyslance České republiky v Nairobi Petra Kopřivy zúčastnili také představitelé Keňské správy národních parků a Národního muzea v Keni.
Výstavu, kterou připravila kulturní tajemnice českého velvyslanectví v Nairobi Zuzana Beranová, má v Keni velký úspěch. K dnešnímu dni ji navštívilo na 10 tisíc Keňanů.
“Původně jsme výstavu plánovali představit jen v Nairobi. Vzhledem k úspěchu výstavy v centrále Kenya Wildlife Service jsme byli vyzváni, abychom výstavu představili i v jiných částech Keni," uvedl český velvyslanec v Keni Petr Kopřiva. Upřesnil, že z Kisumu bude výstava pokračovat do Mombasy a také do výchovného střediska Tsavo East National Park. Kromě toho byla výstava otevřena také v muzeu Joy Adamsonové Elsamere, které se nachází na břehu jezera Naivaša. Výstava se dočkala otevření také v národním parku Lake Nakuru, který díky působivé krajině v okolí sloního jezera, tisícům plameňáků a programeu na záchranu nosorožců, patří k nejnavštěvovanějším keňským národním parkům.
Samotná výstava je rozdělena na čtyři části: Kořeny, Dětství, Rodina a Úspěchy. Výstava připomíná, že Joy Adamsonová se narodila v Opavě v roce 1910 jako Friederike Victoria Gessnerová do německé rodiny, která patřila ke střední třídě. Jejím rodným jazykem byla němčina, i když malá Joy musela znát alespoň pasivně češtinu, neboť německá a česká komunita tehdy žily vedle sebe. V Opavě žila až do roku 1922, kdy po rozvodu rodičů odešla do Vídně za babičkou. Z Vídně roku 1937 odjela do Keni, která se stala jejím novým domovem. V Keni také v roce 1980 zemřela násilnou smrtí - byla zavražděna svým bývalým sluhou, kterého dříve propustila za krádež. Výstava připomíná klíčové zážitky z dětství Joy Adamsonové, které později ovlivnily její osobní i profesionální život - například Št´astné chvíle uprostřed nedotčené přírody na břehu řeky Moravice, nebo naopak rodinné neshody, které později vyústily nejen v komplikované partnerské vztahy, ale i v neobvyklý vztah s lvicí Elsou. Výstava současně připomíná kořeny pozdějších úspěch? Joy Adamsonové, například v oblasti malířství. Joy Adamsonová zhotovila 700 botanických kreseb, za které získala mezinárodní ocenění. Dokončila také sérii 600 kreseb příslušníků všech keňských kmenů, které se staly keňským národním pokladem, neboť řada kmenů dnes již zanikla. Joy Adamsonová se však stala nejznámější díky svému soužití s lvicí Elsou. Kniha Příběh lvice Elsy se stala bestsellerem a byla přeložena do 25 jazyků. Podobnou popularitu si získaly i další knihy Joy Adamsonové - například Příběh levhartice Penny.
Joy Adamsonová je v Keni velmi ceněna, a to především za své zásluhy na poli ochrany přírody. Výtěžky z prodeje knih a filmových práv věnovala například na letecké kurzy pro strážce zvěře, kteří se mohli v malých letadlech dostat i do těžce přístupných částí Keni a účinněji tak zasahovat proti pytlákům. Kromě toho Joy Adamsonová věnovala prostředky na založení národních parků (například Hell´s Gate, Meru, Samburu), které jsou dnes rezervacemi pro záchranu zvěře.
Zuzana Beranová, Petr Kopřiva.Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad