Výstava Henryk Ross – Lódź Ghetto Album - Langhans Galerie Praha

Snímky Henryka Rosse zachycují lodžské ghetto v době 2. světové války. Jako oficiální fotograf zaměstnaný Židovskou radou měl Ross vytvářet propagandistické snímky a podobenky obyvatel do průkazu totožnosti. Ušetřený materiál používal k tajnému fotografování toho, co se v ghettu dělo (deportace, popravy, úmrtí z hladu). Vytvořil ale také soubor snímků zachycujících život úzké privilegované vrstvy ghetta, která žila relativně spokojeným životem. Tyto fotografie oslav, hrajících si dětí, matek s dětmi a dovádějící mládeže jsou velmi překvapivé. Jsou o to působivější, když si uvědomíme, že 95 procent obyvatel ghetta válku nepřežilo.
Ross negativy zachránil díky tomu, že je před likvidací ghetta v srpnu 1944 zakopal do země. Po válce se z tohoto pokladu zachovalo 3000 negativů, několik desítek kusů novin, vyhlášek a peníze ghetta. Dnes jsou tyto negativy majetkem londýndkého Archive of Modern Conflict (Archivu moderních konfliktů). Pro výstavu v Langhans Galerii vybrali padesát fotografií Timothy Prus a britský dokumentarista Martin Parr. O Rossově životě toho víme relativně málo. Narodil se 1. května 1910 ve Varšavě. Pracoval v Lodži pro varšavské noviny jako sportovní reportér. Těsně před napadením Polska byl povolán do armády a bojoval proti Němcům až do jejich vítězství. Poté byl přestěhován do lodžského ghetta. Jeho likvidaci na sklonku války přežil jen díky tomu, že se stal jedním z osmi set členů Aufraeumungskommanda, které je vyklízelo. Většina ostatních obyvatel byla převezena do Osvětimi a zavražděna. Po válce emigroval se svou ženou do Izraele, kde se živil jako fotograf a zinkograf. Během života publikoval Ross jen ty snímky, které odpovídaly tomu, jak svůj pobyt v ghettu popisovali pamětníci. Jeho fotografie i výpověď byly také použity v Eichmannově procesu v Jeruzalémě roku 1961. Ross snad nechtěl ukázat poměrně bezstarostné snímky nejbohatší elity ghetta, aby nezlehčoval utrpení většiny jeho obyvatel. Zřejmě se nechtěl přiznat k tomu, že k ní také patřil.
Do Lodže bylo deportováno téměř 5000 českých Židů, z nichž jich přežilo pouze 277. Odvezeny tam byly i lidické děti. Langhans Galerie české oběti z Lodže připomíná malou expozicí, která vznikla ve spolupráci se Židovským muzeem v Praze. Vzdělávací a kulturní centrum Židovského muzea v Praze se podílelo na přípravě doprovodného programu, který obraz lodžského ghetta dokreslí. U příležitosti výstavy Rossových fotografií vyšla fotografická publikace Lódź Ghetto Album. První výstava se konala v Arles.
Doprovodný program ve spolupráci se Vzdělávacím a kulturním centrem Židovského muzea v Praze probíhá po celou dobu výstavy, tj. Do 27. února.
Helena KarasováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad