Co jsem vypozoroval na Ukrajině

Monitorování férovosti ukrajinských prezidentských voleb byla největší mezinárodní pozorovatelská mise všech dob. Vychrlili nás na kyjevském letišti z linkových i zvláštních letadel do flotily autobusů, abychom v hlavním městě přespali, a pak se rozjeli do oblastí odpovědnosti (Areas of Responsibility) každého z nás. Ano, všechno se odehrávalo v angličtině. Můj první i poslední dojem z cesty byl, kolik mladých lidí na Ukrajině hovoří plynně anglicky! Kyjev je překrásné město osobité architektury, širokých bulvárů, z nichž největší - Kreščatik - by spolkl Václavské náměstí jako malinu; je městem přední módy - sám jsem si tam koupil v ukrajinské továrně vyrobené střevíce s dlouhou špičkou; městem dosud nepřemrštěné přítomnosti McDonaldů, Globusů apod.
I chudoby jsem si všímal, jak v Kyjevě, tak v Ivano-Frankovsku, kam mne určil itinerář, a to proto, že chudoba pořád vyhání Ukrajince do ciziny, naši zem v to počítaje. Za devět dní a na pouhých dvou místech se toho moc nepozná, ale podle povšechného pohledu, kdyby se bohatí trochu uskrovnili, stačil by chleba s máslem pro všechny. O tom ostatně demonstrace pomerančové revoluce a opakované prezidentské volby byly: dát se správnější, demokratičtější, méně zkorumpovanou cestou vpřed.
Pracovali jsme v týmech - vždy dva pozorovatelé, každý z jiné země, tlumočník a řidič. Mojí partnerkou byla Alvilda, mladá Američanka z Bostonu, jejíž předkové pocházeli z Polska. Tlumočila nám Iryna, jedenadvacetiletá studentka místní pedagogické univerzity. Za volantem seděl a logistiku v terénu zajišťoval Taras, čtyřiadvacetiletý majitel leasingové firmy. Koho ti dva volili, nevím, asi Viktora Juščenka jako skoro všichni v naší oblasti odpovědnosti. Já a Alvilda jsme museli zachovávat přísnou neutralitu: ani naše oděvní součásti nesměly obsahovat oranžovou (Juščenkovu) nebo modro-bílou (Janukovičovu) barvu. Natož abychom jakkoli zasahovali do volebního procesu. V každém okrsku jsme pečlivě vyplnili předepsaný dotazník a výsledky svého pozorování, v našem případě vesměs kladné, přestože nám “neunikla ani myš” - technologie monitorování je vymyšlena perfektně - několikrát za den faxovali do ústředí Mezinárodní volební pozorovací mise. Závěrečný protokol jsme faxovali příští ráno z hotelu po noci věnované kontrole sčítání hlasů.
Pro Ukrajinu bylo velkou ctí, že o její demokratický proces projevil svět tak velký zájem. A pro nás, co jsme se tam sjeli, bylo stejně velkou poctou, že nás přijali jako přátele.
Bohuslav HynekHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad