SMUTNÁ KRAJINA

Tak je nazvána výjimecná kolekce fotografií Josefa Sudka, kterého známe predevším jako autora krásných zátiší a snímku s panoramaty Prahy.
Sudek však venoval cas a energii - krome míst Cech a Moravy - zobrazování hnedouhelné pánve v Severozápadních Cechách. Po Praze panoramatické (vydané 1959) zde vytvoril mezi lety 1957-1962 pro svou druhou, bohužel nevydanou knihu kompletní soubor panoramatických fotografií. Tehdejší režim nemohl pripustit zverejnení napríklad výsypek a štol, bývalého koupalište nebo „cerné hladiny reky Bíliny“ jako skutecných dukazu své devastace krajiny.
Série z Mostecka je sice protipólem Sudkova romantismu. V rozptýleném denním svetle pod težkou oblohou zde krajina - jindy v tichém „rozhovoru“ nebe a zeme - mlcí v ranené prírode, navíc onemelé úžasem nad troufalostí lidských zásahu (Brehy mouru, Humboltka, Poslední zed aj.). Mistr však snímky velmi zjemnil nekontrastním, monotónne šedým, jemne odstínovaným povrchem. Zpodobil tak skutecnost do nejmenších detailu. A tím vtiskl fotografiím jednotný prvek poetiky.
Výstava fotografií Josefa Sudka, k níž je vydán obsáhlý katalog, je otevrena na Pražském hrade (v Císarské konírne – do 20. brezna 2005).
Olga SzymanskáHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad