Potíže s hrdiny - Pavel Matlocha, Frank Reiss

Nakladatelství Lidové noviny Praha 2004
Motto: „A co má být? Miluj život a olivy.“
Když jsem dostala pozvánku na křest knihy, tak mě jako ženu, která se celý život probírá historií jako velkým dobrodružství, zaujal název – Potíže s hrdiny. Jako kantorka jsem s vysvětlením toho, kdo je hrdina, existuje-li vůbec, narodí-li se někdo jako hrdina, měla dost problémů. Nakonec jsem se díky zkušenostem svého dědečka, rakouského vojáka, francouzského legionáře, dobrala k formulaci. Každý člověk se bojí, hrdiny se nerodíme a charakter jednotlivce se projeví nebo také ne v mezní životní situaci. A proto jsem knihu otevřela s velkou zvědavostí. Nezklamala mě. Přečetla jsem ji jedním dechem. Je o několika lidech, kterým bylo dáno položit část života v minulém století, století dvou světových válek a stejným počtem totalitních režimů. Na jeden lidský život o průměrné délce 70 let toho bylo až moc. Potkala jsem několik lidí, kteří prožili a přežili útrapy válek, pronásledování totalitními režimy. Tématu se část autorů vyhýbá, část ho vyhledává.
Příběh Franka Reisse, jeho spolužáka ze školy, Romana Macha a několika dalších je v knize popsán stylem, pro který mě napadlo jediné krásné, zároveň zvláštní a dnes skoro nepoužívané české slovo cudný. Osudů podobných těm v knize při obrovských ztrátách bylo mnoho. Čím je kniha Potíže s hrdiny mimořádná, je to, že chlapec narozený před válkou v bohaté berlínské židovské rodině, kde dostal jméno Franc a prožil s ním útěk před nacismem, Vídeň, Slovensko, koncentrační tábor Terezín, aby po válce začal slyšet v pěstounské rodině na jméno Fero. Další cesta vedla do Prahy, opět do Vídně a do USA, kde jméno zralého muže dostalo konečný tvar Frank a kruh se uzavřel opět v Praze.
Když o něm přemýšlím po přečtení knihy, tak mě napadá krásný, český, trošku něžný tvar jeho jména František, slyším tam to konejšivé mámino šš, můj malý. Přestože předmluva má název „Nemám kořeny“ a její autor tvrdí, že není odvážný, tak to, jak dokázal dospělý Frank v sobě přetavit zážitky nelehkého života občana Evropy, nezatrpknout, přemoci zlobu, nenávist a zůstat chápavým, laskavým, dělným člověkem, je pro mě člověkem s velkým Č, a to je to, o čem je tato kniha.
Je mi ctí, že o ní mohu psát a potěšením, že jsem tohoto muže osobně poznala. Mým štěstím a nadějí je, že jsem v životě potkala i pár jemu podobných. Kniha je zároveň pozoruhodným dokumentem.
PhDr. Jana Volfová, historičkaHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad