Malmö

9 2001 Aktuality česky
obálka čísla Ve švédském Malmö vyrostl český "ekologický dům"

    Na mezinárodní výstavě European Housing Expo Bo01 s názvem City of Tomorrow neboli Město zítřka bude dnes ve švédském Malmö otevřena obytná čtvrť, jejíž součástí je i Evropská vesnice (European Village). Jeden dům v ní postavila Česká republika.
    Jednotlivé evropské země prezentují na mezinárodní výstavě European Housing Expo Bo01 své tradice, architekturu, stavební materiály, technologie a realizují zde své představy o rodinném bydlení budoucnosti.
    Architektonický návrh "českého domu" zpracoval prof. ing. arch. Jiří Suchomel. Spolu s hlavním inženýrem projektu doc. Ing. Miloslavem Pavlíkem vyprojektovali "ekologický dům", který je nejen šetrný k životnímu prostředí, ale má i nízké provozní náklady. Český dům se nejen snaží plnit v maximální míře dosažitelné za daných finančních podmínek všechny tyto požadavky, ale svým architektonickým řešením nabídnout i prostorový a estetický komfort odpovídající počátku 21: století.
    Poloha domu v Evropské vesnici je unikátní. Jako jediný si po dostavění všech budov v okolí zachová možnost výhledu na moře z okna západní ložnice v nejvyšším podlaží. Vnitřní prostory domu jsou navrženy tak, aby poskytly obyvatelům domu na jedné straně potřebné soukromí, na druhé straně umožnily společný rodinný život.
    "Český přínos do evropské diskuse o současném bydlení, kterou Evropská vesnice jistě vyvolá, je v ;tradici kultivovaného architektonického designu a celkové vlídnosti domu, reagujícího na specifické podmínky místa," zdůraznil architekt Jiří Suchomel.
    Výstavbu realizovala společnost PSJ holding za 6 týdnů v době od konce března do poloviny května.
    Rodinný dům za 22 milionů
    Dům je postaven ve standardu nízkoenergetické budovy z lehkých konstrukcí s vysokou tepelně izolační schopností, kombinujících převážně výrobky ze dřeva, oceli, minerálních vláken, sádry a dalších, snadno recyklovatelných materiálů.
    "Celkové náklady na stavbu domu činily přibližně 22 milionů korun. Pokud by si však chtěl nějaký zájemce postavit obdobný dům v Česku, výsledná suma by byla výrazně nižší. Uvedené náklady na stavbu totiž obsahují i částku za marketing (300 tis. Kč), poplatek realitnímu agentovi za prodej (250 tis.), speciální náklady spojené se stavbou v zahraničí (4 mil. Kč), založení na železobetonových pilotech, které je nutné kvůli sousedství moře (1,5 mil. Kč) a v neposlední řadě velmi drahý pozemek v hodnotě 3 mil. Kč. DPH pak ve švédských poměrech činila 3 miliony 600 tisíc korun," uvedl ing. Martin Jaroš, předseda představenstva společnosti PSJ Invest.
    Vedle ČR svůj dům v Malmö postavily nebo postaví například Švédsko, Norsko, Litva, Dánsko, Polsko, Lotyšsko, Slovinsko, Maďarsko, Rumunsko či Německo. Po skončení výstavy budou rodinné domy prodány zájemcům a celý obytný komplex se stane součástí města


kul
Lidové noviny 15. 8. 2001

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012