MČK

12 2004 MČK česky
obálka čísla

Co bylo...

Jako obvykle, s podzimem se jako tažní ptáci vracívají ti naši čtenáři ze zahraničí, kteří si zvykli trávit zimní období - a zejména Vánoce - v bývalé vlasti. Na jaře se opět vracejí do svých domovů, které vybudovali za mořem nebo někde jinde v Evropě. (Existuje ještě druhá skupina, která sem přijíždí zase spíš na léto).

Ale k věci. Mezi těmi, kdo se vracívají vždy na podzim, jsou i manželé Marenčákovi. Svoji venkovskou usedlost nedaleko Lucemburku vymění za chalupu v jižních Čechách poblíž Hluboké. Do Prahy to ale není zas tak daleko, a tak se Marenčákovi rádi zhostili naší nabídky, povyprávět nám v Městské knihovně o Lucembursku v rámci Hovorů bez hranic.

Lucembursko - malý lev Evropy

A nejen povyprávět. I promítnout spoustu krásných diapozitivů, z nichž jsme si mohli představit lépe malou zemičku, která dala Čechám velkého krále Jana Lucemburského, otce pozdějšího Otce vlasti, Karla IV.

O Janově osobnosti, jeho významu pro českou mezinárodní politiku, kterou dokázal svým šarmem a obratností pozvednout, i o okolnostech, které jej na český trůn přivedly, zase báječně porozprávěla naše milá „Volfi“, historička Jana Volfová.

Dozvěděli jsme se, že Jan Lucemburský je pohřben v hlavní Lucemburské katedrále a že pohled na něj mají Lucemburčané mnohem příznivější než my Češi, kteří mu stále vyčítáme to, že sem ze svých rytířských výprav spíše jen zajížděl, aby doplnil zásoby, vybral daně a odvezl značnou část výtěžku z těžby stříbra v Horách Kutných. A naopak, jeho syn Karel IV. že je mnohem více ctěn u nás, kde v dospělosti pobýval častěji než v Lucembursku, kterému také vládl, ale spíše na dálku. Co ale nevidíme, je skutečnost, že Jan to byl, který Karlovi velmi dobře připravil v Evropě cestu ke jeho mimořádným politickým úspěchům a že za jeho vlády se české království zvětšilo o význačná území. Manželé Marenčákovi, kromě toho, že sekundovali v historii paní Volfové, mají o Lucembursku mnoho zajímavých informací, které umějí podat. Je to tím, že paní Marenčáková donedávna vedla informační kancelář pro turisty přijíždějící do Lucemburska a v tomto oboru je aktivní i její manžel. Oba dobře vědí, čím je tato malá země zajímavá a kromě četných architektonických památek dovedou upozornit i na jiné zajímavosti.

Objevili pro sebe v Lucembursku také knihu George Erasma, nyní již starého, ale velmi vitálního pána, který si usmyslel převyprávět Lucemburské dějiny do srozumitelné a vtipné zkratky. Knížka Jak vyzrát na Goliáše byla díky Marenčákovým přeložena do češtiny a vydána v poměrně velkém nákladu. Je to útlý, ale kvalitně vypravený svazek s původními humornými ilustracemi, jehož četbou se nejen nenásilně vzděláte a přiblížíte si zajímavou zemičku, s níž máme společnou část dějin. Kromě toho se též velice dobře pobavíte a zjistíte, že ti Lucemburčané, ještě menší nárůdek, umějí tohoto svého nedostatku skvěle využívat. Rozvinutým bankovnictvím, kongresovou turistikou, přilákáním institucí Evropské unie si zajistili velice dobrou životní úroveň. Dokážeme něco podobného i my?

Knížka rozhodně stojí nejen za přečtení, ale bylo by záslužné pomoci jí mezi českou veřejnost, o což se my v Českém dialogu našimi skromnými silami snažíme. Pomozte nám v tom! Pomůžete šířit dobrou náladu a návod na zajištění dobré existence našeho malého národa mezi velkými sousedy. Knihu si můžete objednat i ve více exemplářích (se slevou).

Co bude...

Ve dnech, kdy vychází tento Český dialog, se odehraje i náš předvánoční benefiční koncert (17.12.) v jehož úspěch doufáme. Kromě kvalitních muzikantů, kteří budou účinkovat bez nároku na honorář, bychom chtěli pražské veřejnosti předvést v dobrém světle i náš časopis a dostat jej tak hlouběji do povědomí všech, kdo se zajímají o kontakty s krajany. Propagovat se tak bude samozřejmě i činnost Mezinárodního českého klubu.

O koncertu vás budeme informovat obšírněji v příštím čísle. Těšte se i na fotografie.

Městská knihovna, naše útočiště pro konání akcí MČK, již sdělila termíny pro naše další Hovory bez hranic, které se stávají čím dále navštěvovanějšími. Nyní je zbývá obsadit zajímavými hosty, což se již povedlo na první termín 28.1. O dalších hostech vás budeme včas informovat a přehled chystaných akcí najdete v lednu i na našich internetových stránkách www.cesky-dialog.net

Hovory bez hranic – jaro 2005

28.1. od 17,00 – Jiří Hošek, přední český cellista, který propaguje tvorbu zapomínaného židovského virtuoza na cello Poppera a šéfuje již několik let stále populárnějšímu hudebnímu festivalu Žižkovský podzim.

další termíny

18. února

25.března

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012