Karel (Carlos) Stohr - Český malíř z Venezuely

12 2004 Naši ve světě česky
obálka čísla

Narodil se v roce 1931 v Praze. V šestnácti letech v roce 1947 odjel spolu s rodiči a mladším bratrem Tomášem do Venezuely. Vystudoval vysokou technickou školu v Caracasu a stal se stavebním inženýrem. Ve volných chvílích však maloval a kreslil. Teprve nyní, v penzi, se s radostí věnuje svému koníčku naplno.

Bydlí v Caracasu, ale spousta jeho kreseb zachycuje ostrov Margaritu, který má velice rád a považuje jej za perlu Karibiku. Často tu pobývá. Maluje přírodu, zdejší obyvatele, jejich zvyky. Stal se dokonce jakýmsi neoficiálním prezidentem ostrova a také čestným občanem okresu Gomez a Antolin del Campo. Měl na 23 vlastních výstav a na dalších 45 se podílel. Ilustroval 6 knih autora José J. Salazara týkající se tradic, osobitého života a příběhů obyvatel Margarity. Sám napsal 5 knih o Margaritě a jednu o Češích ve Venezuele. Představuje v ní českou historii, kulturu, úspěchy a schopnosti českého národa, i jeho nešťastné doby, které nutily lidi odcházet do ciziny. V druhé části knihy se věnuje Čechům zde žijícím. Najdeme tu jména jako Karel Adam, Josef Bartoš, Jiří Beneš, Emília Brandelová, Jiří Březina, Karel Brzobohatý, Franta Burian, Milan Černý, Vojta Červený, Josef Dědek, Karel Dvořák, Hana Eliašová, Jan Fiala, Fousek a spol., Růžena Goldsteinová, Jan Haluška, Zdenka Hatešková, Ludmila Jelinková – a tak bych mohla pokračovat až do konce abecedy, je tu na 500 jmen.

Byl u zrodu Venezuelsko-české společnosti a spolu s Vladimírem Sýkorou vydává i list El Venecheco. Carlos každý rok jezdí do České republiky, účastní se konferencí – (např. Týdne Čechů loni na podzim v Praze a Konference Společnosti pro vědy a umění letos v Olomouci) – a samozřejmě zde i kreslí. Je dlouholetým čtenářem Českého dialogu, Českého kalendáře a milým redakčním přítelem. Pro otištění nám věnoval své kresby z domova i z Venezuely.

–ES–

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012