Slovo šéfredaktorky - Budou mít u sousedů vánoce?

12 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

Někde padá sníh (v Kanadě), jinde zase kobylky (na Kanárech), v Česku tzv. inverze. Mlha padá do údolí, nabaluje na sebe smog. Na horách je naopak slunečno, lyžařské vleky začínají tahat lyžaře na kopce. Děti se těší na vánoční volno...

Sousedé na Ukrajině prožívají patnáct let po nás sametovou revoluci. Již týdny zaplňují tisíce lidi největší kyjevské náměstí, přespávají tam za mrazu ve stanech a dávají najevo svou podporu prezidentskému kandidátovi Viktoru Juščenkovi. Volby, kdy byl úředně prohlášen vítězem jeho rival ...J..., byly dle pozorovatelů z celého světa zjevně zfalšovány a tak se bojuje za volby nové. O sametu se sice dá mluvit s přihlédnutím k tomu, že davy nechává na pokoji policie, nicméně otrava dioxinem, která byla včera prokázána v organizmu Juščenka, napovídá spíš než o sametu o praktikách drsného Divokého východu. Zdá se, že se naplňuje podezření, že byl otráven na 5. září na večeři, kam ho pozval šéf Ukrajinské bezpečnostní služby.

To u nás je proti tomu hotová selanka. Bezpečnostní služba ubytovala své pracovníky v domech, kde mají na zvoncích svá jména a aby to měli případní záškodníci lehčí, mohou si je najít i na internetu. Je vidět, že se nic moc nezměnilo od doby před pár lety, kdy jely na "pomoc Praze", tedy na obranu Rádia svobodné Evropy čtyři tanky. Dva se cestou rozpadly a u třetího už na místě určení jeden šikula-provokatér bez problémů vyměnil nějakou důležitou součástku za její atrapu aniž by si toho ostražití vojáci všimli. Abychom se nenudili se naši ministři prostě činí. Nezapomenutelného bývalého obrany, který nejprve prostřelil vládní letadlo, a pak se dal na astrologii, nyní předčil obrany současný, v jehož ministerstvu byl za čtvrt milionu z peněz daňových poplatníků vytištěn pozoruhodný kalendář. Jeho tvůrci totiž ještě za patnáct let nezaznamenali nijakou politickou změnu. Oslavují zde bdělé pohraničníky, kteří střílí na narušitele hranic či prorežimní festival politické písně. Ministr obrany se brání, že o tom nevěděl. Ale kdo má vědět co se děje na jeho ministerstvu? Snad ministr zdravotnictví? Těch už jsme měli také pěknou řádku. Dr. Emmerová, která je osmá či devátá v pořadí je také kvítek červeně vykvetlý. Po nedávném pokusu znárodňovat již zprivatizované nemocnice teď přichází s nápadem zdravotních knížek. Prostě něco jako knížky žákovské. Sešítek, do kterého vám pan doktor něco napíše. Léky, které berete, váhy, míry, co jste měl dnes k obědu apod. Bylo by to všechno k smíchu, kdyby to nebylo trochu i k pláči... Ale zpět k Ukrajině.

U nás převládá mínění, že Ukrajinci, to jsou za a) mafiáni, za b) levná pracovní síla. Ale oni jsou to i obyvatelé Podkarpatské Rusi, kterou právě před šedesáti lety sovětská armáda obsadila. Vyhnala sice nacistická vojska z jejích největších měst - Užhorodu, Mukačeva, Chustu, Jasiny a dalších, ale nedodržela dohodu mezi ČSR a SSSR z roku 1943. Země (dotehdy součást našeho území) byla připojena k Ukrajině a podrobena všem "slastem" sovětské okupace. Češi, kteří byli odtamtud víceméně vyhnáni, nebyli dosud odškodněni. Ti, kteří tam žijí, jsou rádi že mohou dnes bez obav mluvit česky, zpívat české písně, jsou šťastni že sem mohou jezdit, event. tu pracovat. Přeji jim i celé Ukrajině k vánocům dárek, kterého si sama velice vážím - svobodu.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012