Kde bude stát extravagantní Libeskindův palác?

11 2004 Aktuality česky
obálka čísla

Na jaře přinesla česká média zprávu o zamýšlené stavbě nového, obřího víceúčelového paláce zasvěceného umění, nazvaného tehdy Muzeum Salvadora Dalího. Autorem myšlenky vybudovat takovou stavbu v centru města je galerista Miro Smolák, autorem projektu světoznámý americký architekt, ale také hudebník a teoretik Daniel Libeskind. Podle jeho návrhu vzniká např. v New Yorku na místě teroristy zničených „Dvojčat“ nová, symbolická „Věž svobody“, je rekonstruováno Royal Ontario muzeum v Kanadě. Pražský návrh na obří muzeum - galerii opět jednou rozvířil diskusi mezi památkáři i představiteli města a poté i mezi čtenáři novin, v nichž vyšly o představení projektu rozsáhlé články (např. MFD 12. 5.)

Libeskindův model, studie půdorysů i vizuální podoby muzea zasazeného do mapy Prahy prezentovala tehdy Galerie Miro na Strahově. To, co vyvolalo největší otazníky, je skutečnost, že bylo kalkulováno s pozemkem na nábřeží Ludvíka Svobody při ústí z Revoluční ulice, kde je dnes malý parčík, pozemek patřící Praze 1. Svojí masivností a výškou by zde budova inspirovaná geometrickými tvary kužele a kvádru velmi vynikala a zřejmě i přehlušovala okolní zástavbu. V rozhovoru s Miro Smolákem, který se o realizaci své myšlenky hodlá účinně zasazovat, vyplynulo, že tento první návrh na umístění v podstatě měl spíše rozproudit diskusi a vyvolat tak odezvu i návrhy jiných řešení. Také financování obrovského projektu není zcela jasné, v době jeho představení se hovořilo o částce 700 milionů korun, kterou by měli dát dohromady různí mecenáši. Rovněž zasvěcení budovy Salvadoru Dalímu vzbudilo u veřejnosti zvědavost a otázky na potřebnost takového muzea.

Kosmopolitní myšlenka má kosmopolitního otce Miro Smolák provozuje kromě pražské komerční galerie MIRO v kostele sv. Rocha na Strahově ještě další výstavní síně v Bratislavě, rodné Snině, ale také v Dům umění v Berlíně. Nečiní mu problém hovořit se svými partnery česky, slovensky, rusky, německy, anglicky a možná ještě nějak jinak. O tom, že se ve svém oboru dobře orientuje, svědčí mohutně propagované i navštěvované pražské výstavy, na jejichž zahájení jsou rády viděny mnohé osobnosti ze světa politiky a (show)byznysu. Dokázal do Prahy přivézt díla zmíněného Salvadora Dalího ale i Marka Chagalla a Pabla Picasa i řady dalších modernistů, podporuje mladé umělce, organizuje běh napříč Petřínem s názvem Miroton a prodává obrazové poukázky na kvalitní reprodukce, přičemž z výtěžku jde část na dobročinné účely.

Po několika měsících od představení modelu paláce nyní probíhají jednání s představiteli Prahy 1, s případnými investory a dalšími zainteresovanými stranami. Veřejnost napjatě očekává jejich výsledek, protože o stavbu podobného významu a charakteru, která navíc může radikálně změnit i panorama města, se již dlouho v centru Prahy nevyjednávalo. V paláci se má kromě stálé Dalího expozice nacházet i několik soukromých galerií, veřejně přístupný depozitář (2 – 3 tisíce exponátů), apartmány hotelového typu pro studijní pobyty umělců, ateliéry, nonverbální divadlo, komorní opera, restaurace, komerční kancelářské prostory určené k pronájmu, což pomůže financovat provoz budovy.

mf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012