Slovo šéfredaktorky - Sametovka?

11 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

V minulém čísle jsme měli vzpomínku na svátky 28. září a 28. října a už tu máme další svátek – 17. listopadu.

A protože toto číslo vychází se zpožděním, stačili jsme zde tuto událost ještě zaznamenat. Počtěte si na mozaice událostí na aktuálních stránkách, skládám ji právě a vybírám z objemné hromádky novin a mých poznámek. Dočtete se v nich, jak ,,se stále neví jak to vlastně bylo“, i když musí být každému, kdo má mozek větší než třešeň jasné, že dohodě disidentů s komunisty předcházela dohoda USA a SSSR...

K dalším novinkám.

Jak už možná víte, sociální demokraté prohráli dvakrát za sebou volby. Nedávno do Evropského parlamentu. Chtěli to napravit tím, že vymění nevýrazného šéfa Špidlu za mladého hezouna Grosse. Pěkně se usmíval z plakátů, kde tvrdil Myslím to upřímně. Úsměv ho přešel, když jeho strana téměř propadla ve volbách do Senátu a do krajů. Nejsou všichni občané ČR hloupí. Těch je sice pořád dost – kolem dvaceti procent (volí komunisty). Ale většina z těch mála, kteří se dostavili k volbám (bylo jich jen necelých 30 % procent) dala své hlasy tzv. pravici – Občanské demokratické straně. Ono si bohužel není moc z čeho vybírat a proto je také tak malá účast voličů. Další věc je, že dvoje volby brzy za sebou a to v pátek a v sobotu moc občany nelákají. Ti se jen neradi zříkají svých víkendových výletů na chaty a chalupy. A hlavně – jsou otráveni. Převažuje mínění, že nemá cenu se angažovat, že si hamounští politici stejně udělají co chtějí směrem ku svým prebendám, posílení moci a na občana kašlou.

Když vládla ODS, odměnila estébáky tučnými odměnami a důchody na odchodnou, nechala rozkrást hospodářství a nic moc z pravicových slibů nenaplnila. Bála se velkých reforem, raději volila populismus. Sociální demokracie, ačkoliv halasně vyhlásila boj ,,tunelářům“, v její politice pokračovala. A navíc, jak se na socialisty sluší a patří, začala rozdávat. Ze zcela prázdné státní peněženky. Zadlužila republiku na celé příští generace!

A přiškrtila živnostníky – tisíce jich přestalo podnikat a rozšířilo řady nezaměstnaných. Přibylo úředníků.

Nejvíce peněz rozhodla přidat policistům. A to zrovna v době, kdy se celá společnost rozhořčovala nad tím, že policie pracuje nekvalitně – její zásahy jsou neadekvátní – ať už příliš ostré tam, kde to nemá být a naopak laxní tam, kde by bylo třeba přitvrdit. Policejní prezident na námitku, že jsou zneužívány odposlechy, se klidně na veřejnosti vyjádřil v tom smyslu, že je to běžné. S dobráckým výrazem Kuby Kubikuly pak dodal, že to přece nevadí, když člověk nic zlého neudělal. A premiér ho za to nikoli odvolal, ale naopak ,,podržel“. Nu, nyní má premiér Gross namále. Na jeho místo se tlačí bývalý komunista Škromach. A razantně – celou váhou svého obtloustlého těla a zákulisních známostí. Doufejme, že se lidé proberou ze své pasivity a k příštím volbám přijdou – nevolit ČSSD.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012