Stávkovali žáci i rodiče

Asi 1500 žáků všech šesti základních a středních škol s výukou v lužickosrbském jazyce v německém Sasku a jejich rodičů se v pátek zúčastnilo protestní stávky proti rozhodnutí úřadů neotevřít v tomto školním roce pátou třídu s lužickosrbskou výukou na středním škole v Crostwitz (srbsky Chrósčicy).
Žáci nešli na první dvě hodiny do školy a místo toho s rodiči na školních dvorech diskutovali s ostatními studenty a s veřejností o budoucnosti lužickosrbských školních zařízení. Při diskusích byly mimo jiné připomínány i četné projevy podpory a solidarity, které organizaci Lužických Srbů Domowina přicházejí z Německa i ze zahraničí.
Předseda Domowiny Jan Nuck reagoval na čtvrteční pohrůžku saského ministra školství Matthiase Rösslera (CDU), že rodiče 17 žáků páté třídy, kteří dále navštěvují improvizované vyučování v Crostwitz, budou potrestáni pokutou za zanedbávání povinné školní docházky. Přestože rodičům hrozí pokuta až 2500 marek (téměř 50 tisíc Kč), Nuck ujistil, že Domowina rodiče podpoří a pokuty zaplatí.
Pracovníci školského úřadu ve čtvrtek zabránili učitelům i žákům páté třídy ve vstupu do školy. Výuka sice pokračuje z iniciativy starosty v městské víceúčelové hale, Rössler však oznámil, že ji neuznává, a protože žáci nenavštěvují úřední vyučování, bude jejich rodiče žalovat pro zanedbávání školní docházky.
1. září, ČTK
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad