Mezinárodní český klub

10 2004 Ostatní česky
obálka čísla

Dění v Mezinárodním českém klubu je po letní odmlce opět v plném proudu. V prvních Hovorech bez hranic v září se sice kvůli ještě téměř prázdninovému počasí a vzhledem k tomu, že byl pátek, sešlo méně hostů, ale i tak bylo setkání milé a zajímavé.

Jiří Dědeček, host těchto Hovorů, písničkář, textař, básník a překladatel se poslední dobou věnoval především poezii a její popularizaci. Jeho pořad Písničky po francouzsku vysílal Český rozhlas přes 10 let, Cizí slovo poezie uváděla ostravská televize pět let. Stále také koncertuje a jeho písničky nesou typickou a nezaměnitelnou ironii a humor, ale především sdělení. Jsou o něčem, i když jde třeba „jen o pocity“. Povídali jsme si o jeho dlouhodobém zájmu o francouzskou poezii a šanson, z nějž vzešla i nejnovější deska, kterou Jiří Dědeček právě vydal. Jsou na ní kromě vlastních skladeb zejména přeložené nebo i ve francouzštině zpívané šansony Jacquese Brela.

Kromě toho jsme se také bavili o působení Jiřího Dědečka na Literární akademii, kde vede externě seminář tvůrčího psaní, což jej velmi baví.

Celou besedu Jiří Dědeček samozřejmě prokládal svými písničkami, z nichž některé pamatují ještě doby komunistického bezčasí, do nějž se zpěvák často nevybíravě strefoval. V těch novějších mu jde spíše o věci obecné. Pokud se týká politiky, břitké názory Jiřího Dědečka si můžete přečíst v jeho pátečních sloupcích v Lidových novinách.

Návštěvou v Libri Prohibiti

14.10. podniklo přes 10 členů MČK exkurzi do knihovny exilové literatury Libri Prohibiti zmiňované již v minulém čísle. Z důvodů ochrany vzácných exemplářů knih není možné do depozitáře knihovny pustit více než 15 osob. Proto jsme oslovili jen ty členy MČK, o nichž jsme věděli, že budou mít vážný zájem a budou v Praze. Všem ostatním přineseme reportáž v příštím čísle a doporučujeme jim se do knihovny na Senovážném náměstí 2 v Praze poblíž Jindřišské věže určitě někdy vypravit..

Hovory bez hranic

22.10. – tedy ve dnech, kdy vyjde tento Český dialog, se uskuteční v Městské knihovně Hovory bez hranic s PhDr. Milenou Seckou, CS., která pracuje již řadu let jako ředitelka knihovny v Náprstkově muzeu a rovněž zde vyvíjí i svoji badatelskou činnost. Tématem besedy je Americký klub dam, který založil v Praze před 99 lety Vojta Náprstek. Milým hostem bude i Jana Outratová, která představí svou knihu (viz str. 16). Více si přečtěte po besedě opět v příštím čísle.

17. 11. – Lucembursko – malý, ale silný lev Evropy, z nějž by si ten český měl mnohdy vzít příklad. O tom, co mají Lucembursko a ČR společné a rozdílné dnes a o historických spojitostech budeme besedovat s manželi Marenčákovými, kteří v Lucembursku žijí, a s historičkou, píšící pro Český dialog, paní Janou Volfovou. PŘIJĎTE, bude to zajímavé!

Hovory bez hranic v Městské knihovně v Praze v malém sále začínají vždy v 17 hodin.

3. 12. – Tomáš Víšek ve vile Amerika (Dvořákovo muzeum v Praze). Výnikající klavírista předvede své umění pro členy MČK i jejich přátele a známé. Koncert se uskuteční v sále pro 300 osob. Proto prosíme, pozvěte všechny, kdo mají rádi krásnou hudbu a chtějí mít nezapomenutelný zážitek z její interpretace v nádherném prostředí s památnou minulostí. Bližší informace o koncertu dostanou všichni členové MČK včas mailem nebo písemně. ZVEME VŠAK I VŠECHNY NAŠE ČTENÁŘE, KTEŘÍ NEJSOU REGISTROVANÝMI ČLENY MČK. Bude to stát za to! Informujte se v redakci ČD.

POZOR – pozor – POZOR – pozor - POZOR – pozor - POZOR – pozor - POZOR

Kdo bude v prosinci v Praze, nesmí chybět na předvánoční události MČK.

17. 12. pořádáme benefiční koncert ve prospěch časopisu Český dialog

Pozvat chceme řadu známých osobností české hudební scény za vydatné podpory nových mladých talentů. Koho, to se zatím nechejte překvapit. Koncert proběhne opět v Městské knihovně a bude opět spojen se křtem Českého kalendáře (letos vychází jubilejní, již desátý!) a následovat bude tradiční předvánoční setkání MČK v některém z blízkých příjemných restauračních zařízení na Starém Městě.

Další informace o benefičním koncertu čtěte v příštím čísle. Ti čtenáři, kteří nemohou být 17.12. v Praze a přesto by rádi přispěli do tiskového fondu Českého dialogu, na nějž bude výtěžek z koncertu věnován, se mohou spojit s redakcí. Přivítáme příspěvky v jakékoli výši.c

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012