Navštivte s námi Libri Prohibiti

9 2004 Aktuality česky
obálka čísla

Pokud zavítáte do Prahy a zajímáte se o samizdatovou a exilovou literaturu, knihy, časopisy, noviny a jiné tisky, určitě se zastavte na Senovážném náměstí 2 v Praze 1 (1. patro, pondělí až čtvrtek od 13 do 17 hodin). Sledujte také program MČK, protože v říjnu chystáme v Libri Prohibiti společnou návštěvu s výkladem ředitele pana Gruntoráda.

V současnosti má knihovna Libri Prohibiti i audiovizuální oddělení. Je zde celkem 22000 knihovních jednotek a více než 1700 titulů periodik.

Pracovníci knihovny také sami vydali několik pozoruhodných publikací, týkajících se exilových periodik, Charty 77 apod.

Jak jsme již před časem informovali, knihovna „zakázaných knih" vznikla z potřeby soustředit na jednom místě a zpřístupnit veřejnosti produkci exilových a samizdatových vydavatelů a zaplnit tak jedno z bílých míst naší nedávné historie. Aby tato služba veřejnosti mohla být poskytována, musí být knihovna soukromá a nezávislá.

Základem knihovny byla aktivita bývalého disidenta Jiřího Gruntoráda a jeho archivní exempláře samizdatové edice Popelnice. V roce 1991 byla založena Společnost Libri Prohibiti. Mezi zakládajícími členy jsou mj. spisovatelé Vávlav Havel, Ivan Klíma, Hana Ponická, Zdeněk Urbánek, Ludvík Vaculík, dále rektor emeritus UK Radim Palouš, Vilém Prečan, Pavel Tigrid, Ivan Havel.

Před nedávnem převzal Jiří Gruntorád za Libri Prohibiti v Senátu ČR Cenu Společnosti pro vědy a umění.

Knihovnu si také můžete přiblížit na webových stránkách: www.libpro.cts.cuni.cz

-es-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012