Stalo se doma – červenec, srpen

2. července Během deseti let se u nás zvýšil počet aut na 3,7 milionů. Jejich stáří je však v půměru 13,5 roku!
3. července Stanislav Gross dostal od prezidenta pokyn „k zahájení oficiálního jednání o vytvoření budoucí vlády". Což není „pověření k sestavení vlády".
7. července Za ideální formu vypořádání vztahu českého státu a katolické církve považuje kardinál Miloslav Vlk výplatu peněz, která by byla výhodnější, než vrácení majetku ve špatném stavu.
8. července Jídzní kolo by se mělo stát pro Čechy dopravním prostředkem budoucnosti. Kvůli tomu se mají stavět nové stezky.
9. července V Brně oslavili 50. výročí ukončení činnosti táborů Pomocných technických praporů (PTP) ti, kteří pracovali v ostravském dole Ludvík. V těchto táborech končili na nucených pracích synové živnostníků a zemědělců.
12. července Britská spisovatelka J. K. Rowlingová se připojila ke kritice využívání tzv. klecových lůžek pro české děti na psychiatrickém léčení.
15. července Ostravští komunisté oznámili, že velkolepě oslaví VŘSR. Dokonce na to dostanou příspěvek 50 000 korun.
* Zpěvák Karel Zich zahynul na Korsice při potápění.
18. července Prezident V. Klaus položil květiny k bustě Edvarda Beneše na hotelu Růže v Českých Budějovicích. Sudetští Němci naopak hotel bojkotují.
22. července Češi tráví v práci bezkonkurenčně nejvíc času ve srovnání s třiceti vyspělými zeměmi OECD. Týdně odpracují tři hodiny přes čas.
23. července Sousoší sv. Václava na hlavním pražském náměstí bude během dvou let restaurováno. Všechny vnitřní otvory budou prohlédnuty mikrokamerou.
24. července První český eurokomisař Pavel Telička bude v listopadu nahrazen bývalým premiérem Vladimírem Špidlou.
26. července Každý dvanáctý dospělý Čech vlastní střelnou zbraň. Zatím je možné mít ve sbírce zbraní samopal nebo kulomet!
27. července Úřadujícím předsedou vlády se stal úřadující šéf sociálních demokratů Stanislav Gross.
29. července Prezident Václav Klaus napsal dopis britské spisovatelce J. K. Rowlingové, ve kterém jí vytýká zkreslený a radikální pohled na stav v dětské psychiatrii.
30. července Poslanci schválili tzv. eurozatykač, díky kterému bude moci být do jiného státu EU vydán občan ČR, podezřelý např. z terorismu, obchodu s lidmi, pedofilie, obchodu s drogami a zbraněni. Prezident Klaus je však proti němu.
31. července Patnáct tisíc Rakušanů přišlo kvůli rozšíření EU o práci. Rakušané totiž začali jezdit do Česka k lékaři, ke kadeřníkovi a vozí si k nám i věci do opravy.
Stalo se v srpnu
2. srpna V centru Prahy vhodil pod osobní auto výbušninu neznámý pachatel. Raněno bylo 18 lidí. Cílem útoku byl izraelský majitel casina.
3. srpna Prezident V. Klaus poprvé ostře kritizoval rodící se kabinet S. Grosse. Nelíbí se mu ani personální obsazení, ani program.
6. srpna Česko se přidalo k zemím, které požádaly Irák, aby upustil od vyhrožování a vydírání.
7. srpna Od vstupu do EU (1. května) začaly z naší republiky odcházet do Británie a Německa stovky lékařů. V zahraničí budou mít až 10x vyšší platy.
9. srpna Prezident V. Klaus zcela vážně zvažuje, zda bývalý komunistický funkcionář Karel Hoffmann nemá vzhledem ke svému věku a zdravotnímu stavu dostat milost. Jeho vztah k protagonistovi srpna 1968 pobouřil většinu národa.
10. srpna Prezident Václav Klaus prohlásil, že jeho bývalá rodná strana ODS je pod vedením Mirka Topolánka málo aktivní.
12. srpna Bývalý agent komunistické StB a současný komunistický aktivista Ludvík Zifčák prohlásil, že zná nejméně tři lidi, kteří jsou znechuceni poměry u nás a chtějí emigrovat na Kubu.
13. srpna Už dva roky se snaží pražský Karlín povstat z mizérie, do které jej uvrhla velká voda. Dosud je však velké množství domů neopraveno, protože hlavním úkolem bylo opravit ulice a zprovoznit metro.
14. srpna Dvaapadesát procent vysokoškoláků je ochotno platit roční školné okolo 7 tisíc korun. Budoucí právníci, matematici a lékaři dokonce ještě o tři tisíce víc.
17. srpna Ve vězeních v zahraničí je několik tisíc Čechů, o kterých nemáme informace. Podle vídeňské úmluvy by musel zadržený či vězněný člověk s informováním domovského státu souhlasit nebo o to sám požádat.
20. srpna Do našich základních škol chodí tisíce dětí z devadesáti zemí světa. Přes čtyři tisíce je Vietnamců, přes tři tisíce Ukrajinců a jeden a půl tisíce Slováků.
23. srpna Unionistický poslanec Zdeněk Kořistka oznámil, že mu ODS nabídla 10 mil. korun, když potopí vládu Stanislava Grosse. Korupční aféru vyšetřuje policie.
24. srpna Češi si myslí, že nejhorším systémem byl komunistický režim před rokem 1989 a nejlepším naopak doba hned po pádu komunismu. Současný stav je něco mezi tím.
25. srpna Český politik a ekonom Ota Šik, který stál v čele reformního programu pražského jara 1968 v ekonomii, zemřel ve Švýcarsku ve věku 85 let.
27. srpna Od podzimu se zpřísní podmínky pro vyplácení sociálních dávek. Nebude možné práci odmítnout a kontrolovat se bude i majetek nezaměstnaných.
Připravila Venda ŠebrlováJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad