Do školy – života?

9 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

Na str. 3 jsem umístila podle mne moc hezký dopis Abrahama Lincolna. Děti v Česku šly zase 1. září do školy a tak není od věci si připomenout učitelovy možnosti a povinnosti. Měl by nejen učit, ale částečně i vychovávat – vedle rodičů a také celé společnosti. Ale půjde mu to jen těžko, protože, jak už napsal před stoletími geniální Čech Jan Ámos Komenský, děti se učí a vychovávají především příkladem. A jaké příklady naše děti mají?

Vezměme si jen našeho nového premiéra, oblíbeného usměvavého hezouna Standu. Okolo škol jezdí osmdesátkou a nic špatného v tom nevidí, on o tom totiž, nevěděl, nesledoval, je to prý věc řidiče. Že by se dětem, které jen náhodou nezajel, omluvil? (Můžete hádat...)

Jako svého nejbližšího spolupracovníka si zvolil esenbáka, který v roce 1989 velel „mlátičkám", tedy těm „bílým helmám", které tloukly mládež protestující proti komunistickému teroru. Velice se ho zastával, když se proti němu zvedlo veřejné mínění a několik stovek občanů šlo demonstrovat před budovu vlády. „Jestli někoho on osobně bil, tak se k tomu postavím," řekl tak nějak. Jako kdyby např. Miloševič musel někoho osobně postřílet...Velitel 3. pluku „mlátiček" po demonstraci sám rezignoval a tak ušetřil Standovi trapnou práci s odvoláním. (Třeba se mu za tu vstřícnost kamarád odmění slušnou trafikou, jako např. sehnal kamarádu Tvrdíkovi. Ten, ačkoliv neuměl anglicky, dostal od něho post ředitele Čs. aerolinií...) Bývalého premiéra Špidlu delegoval do Bruselu, ačkoliv také jeho jazykové znalosti...a sociální kolaps, kterému pomohl v předchozí funkci ministra práce a sociálních věcí ... Nová vláda má program stejný, jen více zdůrazněný. Kde se ale na všechny ty finanční sliby mladým rodinám, starým lidem atd. peníze vezmou, už neříká – jen trochu naznačuje – bohatým brát a chudým dávat. No, neměla bych nic proti tomu, kdyby se něco vzalo tunelářům. K tomu měla směřovat akce Čisté ruce, kterou vyhlásil milovník becherovky a sebe samého Miloš Zeman. Zcela zkrachovala. Ani Svoboda a Snopková nebyli za ta léta soudních tahanic odsouzeni k vrácení peněz, které zřejmě ukradli z firmy Liberta – dříve velmi prosperujícího výrobce kočárků pro mimina, ani pirát Kožený, který se ukryl na Bahamách, když předtím zpronevěřil peníze důvěřivých občanů, kteří mu skočili na fór s Harvardskými fondy, či bývalý magnát televize Nova Vladimír Železný, za jehož podivné obchodní transakce zaplatili daňoví poplatníci díky neschopnosti státu (za vedení ČSSD) na deset miliard korun, ani mnozí další, seznam by vydal na více než jedno vydání našeho časopisu.

A co náš pan prezident, který jako první vyřkl nesmrtelnou větu, že nezná špinavé peníze? Plete se do věcí, kam se plést nemá – vyhlásil např. veřejně, že poslanec Kořistka není důvěryhodný. Pan poslanec byl totiž kontaktován stranou ODS, aby nepodpořil vládu Stanislava Grosse, a že mu za to dají 10 milionů korun. Noviny se toho dopídily, uveřejnily a další skandál je na světě. Dva „kontaktéři", kteří se s Kořistkou sešli, samozřejmě všechno popřeli, jak jinak...

Ještě malá poznámka k uvedení nové vlády: podpořilo ji 101 poslanců, nepodpořilo 99. Mezi těmi podporujícími jsou i tací jako „nezávislí" Táňa Fišerová a Svatopluk Karásek – nejsou náhodou závislí na platu v Parlamentu? A ti dva, kteří převážili 99 hlasů? Byli to lidé na nemocenské, kteří byli do Parlamentu přivezeni na vozíčkách, tudíž podle zákona v neschopnosti, což znamená nemoci se zúčastnit vykonávání své profese. Čili jejich hlasy jsou neplatné a neplatná je celá nová vláda.

Tak, abych se vrátila k dítkům. Kde mají vzít své vzory? U rodičů, kteří jsou buď nezaměstnaní nebo jsou ze stáje těch bohatých, kteří si nakradli, když – jak se říká veřejně – se muselo na pár let zhasnout – jenže 15 let temnoty pro zloděje je trošku dlouhá doba, možná velmi výchovná pro děti, že? Takže se omlouvám, moc pozitivního jsem dnes nenapsala. A to ani houby nerostou...

Čekám, že mi napíšete něco pozitivního vy, čtenáři. Děkuji předem.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012