Pomník Karlu Hašlerovi

7-8 2004 Aktuality česky
obálka čísla

V sobotu 4. září od 10 do 21 hodin bude patřit pražský Ovocný trh umělcům, kteří přijdou vzdát hold písničkáři Karlu Hašlerovi.

Čtenáři našeho listu a členové MČK si jistě vzpomenou na pořad, který jsme připravili k 60. výročí úmrtí Karla Hašlera v prosinci 2001 v Divadle U Hasičů a který byl pro velký úspěch opakován v Městské knihovně. Český dialog psal jak o koncertu, tak o potomcích Karla Hašlera, i tom, že tehdy vznikl nápad postavit tomuto vlastenci a umělci, kterého umučili nacisté, pomník.

S nápadem přišel jako první Ivo Zelenka, člen hudební skupiny Šlapeto, která v našem pořadu vystupovala a hned se ujal iniciativy a spolu s dalšími (včetně mé maličkosti) založil občanské sdružení Písničkář.

Od té doby se stala členy a aktivisty tohoto sdružení řada známých i méně známých osobností a na založené ,,pomníkové" konto začaly přicházet první finanční vlaštovky. (Prvními přispěvateli byla Konfederace politických vězňů a senátor Petr Bratský.) Následovaly návrhy k vypracování celého projektu, úřední jednání a tzv. stokrát nic, které umořilo osla, jak to bývá při podobných akcích. Ale dnes už je projekt zase o kus dál, pomník má své výtvarné návrhy, možné umístění v Praze (nejspíše Zámecké schody, které jsou víceméně úřady schváleny – aby na svou milovanou Prahu mohl shlížet) a řada osobností, které tomuto projektu pomáhají, vzrůstá..., snad bych i ráda zdůraznila, že účinkující v pořadu se zřekli nároku na honorář, aby pomohli dobré věci.

Pocta Karlu Hašlerovi, jak se pracovně sobota 4. září nazývá, má za úkol připomenout tohoto úžasného člověka a požádat obecenstvo, a jejich prostřednictvím i další, o příspěvek na pomník.

Program

V 10 hodin pořad zahájí moderátorské osobnosti Čs. rozhlasu Rober Tamchyna, František Novotný, Jana Rychterová. Hrát a zpívat budou skupiny Šlapeto, jihočeský Archeus (měl premiéru právě na našem pořadu před 3 lety), taneční škola Betty se staročeskými tanci, táborští Pouličníci, pan Šťastný s flašinetem a pan Kleňha s citerou, členové Divadla Jana Hrušínského (D. Sajlerová, D. Gondík, O. Brousek ml.)

Zpěvačka Věra Nerušilová připravila pro tuto příležitost svůj recital, stejně tak jako písničkářka Jana Rychterová.

Odpoledne proběhne finále soutěže, kterou vyhlásila skupina Šlapeto spolu s Českým rozhlasem 2 – Praha: Šlapeto hledá Čupr pár! Tři soutěžící páry tu zabojují o titul Čupr pár, který jim udělí porota, složená z členů Šlapeta a redaktorů Rozhlasu Praha.

Ve večerním galaprogramu zahrají a zazpívají tři folklórní soubory z Čech, Moravy a Slovenska, zcela v duchu Hašlerovy České písničky (zpívejte, lidičky, ty naše písničky z Moravy, Slovenska, Čech...).

Původní Hašlerův text prý byl ...z Moravy, ze Slezska, z Čech.)

Význačným účinkujícím jistě bude soubor Šanson, vedený prof. Jírou a Rudolfem Pellarem, zvláštností pak – a prý velmi příjemnou – Ruský hudební salon pod vedením ing. J. Klapky, který pro tuto příležitost připravil vystoupení upomínající na staré moskevské a petrohradské hudební salony z doby, kdy u nás kvetly Hašlerovy písničky – a ty tu také zaznějí.

Posluchače jistě potěší svým zpěvem i Sestry Havelkovy.

Velmi milým hostem bude bezesporu Jiří Suchý, který si zazpívá spolu se skupinou Šlapeto. (Přístup tohoto význačného umělce ke spolupráci na programu k oslavě 125. výročí narození Karla Hašlera a pro vybudování jeho pomníku v Praze byl tak vstřícný, že se s tím, jak mi píší, organizátoři ještě nesetkali.)

Defilé umělců ještě zdaleka nekončí. Vystoupí i Pavlína Filipovská, Ondřej Suchý, Jiří Žáček, Ludvík Vaculík a také ministr kultury ČR Pavel Dostál. (A další, kteří ještě nejsou jistí, takže jejich jména neuvádím.)

Nutno dodat, že tato jistě povedená sobota je součástí většího festivalového celku – Mezinárodního folklórního festivalu Pražský jarmark (29. 8. – 4. 9.) Pocta Karlu Hašlerovi je vlastně vyvrcholením festivalu, který pořádá Magistrát hl. m. Prahy, Městská část Praha 1, společnost Bakare, Folklorní sdružení České republiky a o. s. Písničkář.

Kdo jste ten den v Praze, přijďte se potěšit hezkým programem a podpořit dobrý projekt!

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012