Slovo vydavatelky - Dnes o knížkách

8 2001 Slovo redakce česky
obálka čísla

Konečně se mi po čase zaneprázdnění poštěstilo dostat se k přečtení několika báječných knížek, kterými oplývá redakce. Ráda bych Vás alespoň na dvě upozornila.
První je vzpomínková kniha Otec a syn, kterou napsal Jan Sum, poslední tajemník Jana Masaryka, politický vězeň (1949-1942) z procesu s Miladou Horákovou. Kniha o více než 200 stranách je jak historickým dokumentem, tak i apelem na připomenutí morálních hodnot, které dva Masarykové vyznávali. A nejen oni, ale i mnoho dalších statečných lidí, kteří v knize figurují a kteří bojovali proti zlu. Kniha je doplněna dobovými dokumenty a fotografiemi. Vydala ji Pragma.
Benjamin Kuras, autor žijící v Londýně, je známý především originálním a vtipným hodnocením české historie a české povahy v publikaci Češi na vlásku, která byla vydána i v anglickém jazyce. Stejně dvojjazyčná je i knížka Je na Marxu život? Opět jedinečným způsobem a s bystrostí, ironií a vtipem jemu vlastním se pouští do ožehavého tématu. Je jím tentokrát bída postkomunismu, ale i kapitalismu. Píše o rozdělení světa mezi Spojené státy a Rusko už v roce 1918, rozložením evropských mocností na malé snadno ovladatelné státečky a o tom co následovalo až do pádu železné opony, které předcházela dohoda politických gaunerů a mafiánů jak z Východu tak ze Západu o rozdělení jejich mocí v nastávajícím "novém" politickém uspořádání světa. Autor se dotýká i nechtěnému humoru v české politice posledního desetiletí. Cituje například Václava Klause: "Etika je přece něco, co nelze vynucovat či přikazovat. Její nedodržení nelze trestat, resp. nelze toto nedodržování trestat na základě řádu. Jakmile se nějaký etický princip stane prvkem práva, a jsou-li vůči němu uplatňovány standardní zákazy a příkazy a na ně navazující tresty, přestává se jednat o etiku. A já jsem navíc přesvědčen, že dochází k něčemu velmi špatnému." V případě, že vám ušla pointa -- zákony postavené na etice jsou nemorální a trestat padouchy je nefér, dodává Kuras.
O vývoji české společnosti v posledních deseti letech je možno se dočíst denně v českých i zahraničních novinách, ale tato publikace, která je psána s humorem a nadsázkou přinutí čtenáře k úsměvu, ale i k mrazení v zádech.


Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012