Čestný doktorát

Profesoru J. E. Stiglitzovi udělila Univerzita Karlova letos v červnu. Jeho akademická kariéra začala v roce 1969, kdy byl už v 26 letech jmenován profesorem na slavné Yaleově univerzitě. Nyní je profesorem ekonomie na Stanfordově univerzitě, členem Brookingského institutu a profesorem na Columbijské univerzitě v USA.
Jako badatel světového významu byl spolutvůrcem nového odvětví teoretické ekonomie -- ekonomie informací. Je též jedním ze zakladatelů teorie nežádoucího výběru a morálního hazardu, které se později staly základem moderní interpretace fungování tržních mechanismů.
V období 1993 -- 97 byl nejprve členem a pak předsedou Rady ekonomických poradců prezidenta Clintona. V ;letech 1997 -- 99 byl viceprezidentem Světové banky. Důležité jsou zásluhy profesora Stiglitze o revizi strategií transformace bývalých komunistických zemí na tržní ekonomiky. Od roku 1991 několikrát navštívil Českou republiku, a to nejen z pozice představitele některého vysokého úřadu, ale také jako člen ekonomické akademické obce.
Při udělení čestného doktorátu zdůraznil děkan Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy prof. Lubomír Mlčoch význam výsledků analýzy tržních selhání v oblastech ekologie, zdravotnictví, vzdělávání a výzkum, kde ničím neomezované trhy bývají zdrojem neefektivností. V ;těchto případech doporučuje profesor Stiglitz opatření, která mohou situaci v ;uvedených oblastech výrazně zlepšit.
Profesor Stiglitz svým konáním dokázal, že největší význam pro něho má akademická svoboda, které se může těšit na amerických univerzitách. Ve Světové bance měl nekonvenční názory na řešení nejdůležitějších problémů, např. asijská krize. Rovněž přísně kritizoval Mezinárodní měnový fond.
Ve své přednášce v České národní bance v loňském roce, která se konala při příležitosti Výročního zasedání Světové banky a Mezinárodního měnového fondu uvedl, že jím doporučovaná opatření by byla účinnější a citlivější.
Platy profesorů ekonomie na prestižních amerických univerzitách jsou vysoké, ale ve srovnání s platy ve Světové bance jsou nízké. Profesor Stiglitz volil akademickou svobodu. V konzumní společnosti je takovéto rozhodnutí spíše výjimkou.
Jaroslav Prošek
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad