Pražský Symfonický orchestr FOK vstupuje do 70. sezóny

Zkratku F.O.K. – film – opera – koncert dal do vínku novému orchestru jeho zakladatel Rudolf Pekárek v r. 1934. Dlouholetým šéfdirigentem orchestru byl Václav Smetáček (po 30 let), který jej dobudoval do podoby velkého symfonického tělesa a zasloužil se o vysokou uměleckou úroveň a prestiž. Druhou výraznou osobnosti pro rozvoj orchestru je dirigent Jiří Bělohlávek, který uvede s FOK dva koncerty 8. a 9. 9.2004.
V současné době FOK hraje pod taktovkou charismatického šéfdirigenta a hudebního ředitele Serge Bauda, Francouze, milujícího českou hudbu, který též velmi oceňuje české posluchače. Dle jeho vlastních slov nezažil takové souznění ve Francii ani v USA, kde před angažmá v Praze působil. Hlavním dirigentem je již druhou sezonu Petr Altrichter, dalšími hostujícími dirigenty pak takové osobnosti, jako Libor Pešek a Kazuhiko Komatsu.
K jubileu našeho předního symfonického tělesa se váže hned několik významných událostí. 70. výročí existence orchestru bylo příležitostí k natočení nevšedně emotivního krátkého filmu – nekomentované obrazové koláže sestavené z fotografických a filmových záznamů, který bude užíván k propagaci FOK.
Zajímavým ukončením sezony a předzvěstí té nové se stal významný umělecký počin šéfdirigenta Serge Bauda – uvedení oratoria Arthura Honeggera Jana z Arku na hranici (na libreto Paula Claudela) v červnu v Obecním domě. Jde o velmi náročné dílo pro orchestr, sólisty, herce, balet, smíšený a dětský pěvecký sbor (zde Pražský filharmonický sbor a Bambini di Praga). Byla nastudována jeho úplná scénická verze, tj. zahrnující i balet a vizuální ztvárnění děje – byť jen náznakové. V dramatickém díle vystoupili přední sóloví pěvci, v hlavních mluvených rolích se představila jako Jana z Arku Frederika Smetanová (francouzská herečka s příznačným jménem, provdaná a tvořící již mnoho let v Praze) a Michel Favory, významný francouzský herec jako bratr Dominik. Provedeno bylo ve francouzštině. K uvedení takto náročného díla (umělecky, režijně i technicky) dochází – bohužel pro posluchače – jednou za čas. Proto stojí za zaznamenání. S pomocí výborného českého překladu libreta (Vladimír Bozděch) i ti, kdož nerozumí francouzsky, měli možnost nechat na sebe zapůsobit sílu a tíhu tématu i výborné provedení všemi aktéry.
Slavnostní koncert k jubilejní sezóně Pražského symfonického orchestru FOK proběhne 12.10. ve Smetanově síni Obecního domu v Praze. Zazní zde skladby reprezentující původní záměr činnosti orchestru, který byl v době svého vzniku orientován na nahrávání pro Film, účinkování v Opeře a Koncertování.
Zahajovací koncert sezony pak proběhne – jak se již od r. 2001 stalo tradicí – na Staroměstském náměstí pod otevřeným nebem (úterý 7. 9. od 20 hodin). Dopoledne je možné navštívit tamtéž generální zkoušku od 11 hodin.
Program koncertní sezony FOK 2004 – 2005 je opět velmi pestrý a vybrat si z něj může každý milovník vážné hudby. Již poněkolikáté došlo k vynikajícímu ztvárnění tištěného programu grafickým studiem RM Design s použitím ilustrací výtvarníka Petra Sýse, jehož typický rukopis drobné kresby brožura nese. Program tak povýšil na výtvarné dílo. I takováto zdánlivá drobnost přispívá k celkovému obrazu, který si posluchači o svém oblíbeném orchestru vytvářejí.
Na závěr nutno dodat, že za komplexní pojetí dobré prezentace Symfonického orchestru FOK na veřejnosti, programovou náplň, navazování kontaktů s umělci, dirigenty a vytvoření prostoru pro dobrou spolupráci s nimi je zodpovědný ředitel FOK pan Petr Polívka, zřejmě muž na svém místě. Orchestru nezbývá než pogratulovat a přát mnoho dalších let tvůrčí práce v oboru, jenž nás tolik obohacuje a tak dobře reprezentuje ve světě.
Martina FialkováHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad