Kurz českého jazyka

Československý ústav zahraniční letos opět uspořádal kurz českého jazyka s vlastivědným zaměřením. Kurz nabídl účastníkům nejen zdokonalení znalosti češtiny, ale zároveň příležitost navštívit zajímavá místa v České republice. Československý ústav pozval dvě studentky bohemistiky: Marii (21 let) ze Státní univerzity v Sankt Petěrburgu a Táňu (19) z Univerzity v Kyjevě.
Proč jste se rozhodly studovat český jazyk?
Táňa: Já mám trochu české kořeny po babičce a čeština se mi líbí, je taková zpívaná, hlavně ta pražská. Navíc jsem zamilovaná do Prahy.
Marie: Mám ráda slovanské jazyky, četla jsem české knihy, líbí se mí zpěvnost češtiny.
Co studujete?
Táňa: Na filologické fakultě kromě češtiny ještě ukrajinštinu, chorvatštinu.
Marie: Češtinu, ruštinu a srbochorvatštinu.
Táňa: Já také mluvím rusky, ale špatně rozumím.
Už víte, čemu byste se chtěly v budoucnu věnovat?
Marie: Já budu používat češtinu asi ve firmě mého otce, ráda bych dávala i kurzy češtiny, ale nevím, jestli se tak uživím.
Táňa: Já bych chtěla tlumočit, chci zůstat na Ukrajině a pokud budu mít bohatého manžela, zůstanu na Univerzitě a budu učit (smích).
Máte ve škole české lektory?
Táňa: Nemáme, bohužel.
Marie: My jsme měli lektora pana Jiřího Staňka z Olomouce. Byl báječný, zpíval s námi písničky, a byl moc hodný Všichni jsme ho milovali, byl to takový náš rytíř. Naučili jsme se zpívat Tálinský rybník, Tancuj tancuj vykrůcaj, Morava je krásná zem.
Táňa: Já umím zazpívat českou hymnu.
Kolik se vás v ročníku učí češtinu?
Táňa: Nás je v ročníku 18. Všichni se chtěli učit česky, ale ti, co se přišli zapsat poslední, už měli smůlu a museli jít na chorvatštinu nebo na polštinu.
Marie: Nás je 7, ve škole nechtějí větší skupinu proto, abychom se lépe učili.
Jak se vám studuje? Dostáváte stipendia?
Táňa: Máme státní prospěchové stipendium, teď s volbami nám ho asi zvýší, měsíčně máme 12 dolarů, asi to bude teď okolo 30 dolarů.
Marie: U nás je to také 12 dolarů, ale máme stipendium všichni bez ohledu na školní výsledky, také ne vždy stipendium dostaneme, když třeba nejsou peníze.
Už jste někdy byly v Praze?
Marie: Před dvěma lety jen na tři dny. Praha je ale tak kouzelné město, to se nedá jedním slovem popsat, je prostě nádherná, magická.
Táňa: Univerzita organizovala výměnný pobyt v květnu minulého roku. čtyři studenti byli u nás na Ukrajině a pak jsme na tři neděle byli v České republice, čtyři dny v Praze a pak v Brně.
Co se Vám v České republice nejvíce líbí?
Táňa: Já mám ráda české pivo, Karlův most, chodím sem a tam, taky jsem si hodila minci, abych se jednou vrátila, přála jsem si to i u sochy sv. Jana Nepomuckého.
Marie: Mně se líbí gotika, ta je tajemná, byly jsme se podívat na výstavě na Pražském Hradě. Taky buchty, makové, tvarohové.
Táňa: Já miluju hermelín a smažený sýr…
Táňa: Na Starou Boleslav, kde zavraždili sv. Václava, to je zvláštní pocit vidět to místo. Prof. Moravec nám všechno velmi dobře vysvětluje.
Marie: Výlet na Moravu, večer jsme zpívali moravské a české písně, tancovali a ani se nám nechtělo domů.
-vebr-How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad