Kurz českého jazyka

7-8 2004 Rozhovory česky
obálka čísla

Československý ústav zahraniční letos opět uspořádal kurz českého jazyka s vlastivědným zaměřením. Kurz nabídl účastníkům nejen zdokonalení znalosti češtiny, ale zároveň příležitost navštívit zajímavá místa v České republice. Československý ústav pozval dvě studentky bohemistiky: Marii (21 let) ze Státní univerzity v Sankt Petěrburgu a Táňu (19) z Univerzity v Kyjevě.

Proč jste se rozhodly studovat český jazyk?

Táňa: Já mám trochu české kořeny po babičce a čeština se mi líbí, je taková zpívaná, hlavně ta pražská. Navíc jsem zamilovaná do Prahy.

Marie: Mám ráda slovanské jazyky, četla jsem české knihy, líbí se mí zpěvnost češtiny.

Co studujete?

Táňa: Na filologické fakultě kromě češtiny ještě ukrajinštinu, chorvatštinu.

Marie: Češtinu, ruštinu a srbochorvatštinu.

Táňa: Já také mluvím rusky, ale špatně rozumím.

Už víte, čemu byste se chtěly v budoucnu věnovat?

Marie: Já budu používat češtinu asi ve firmě mého otce, ráda bych dávala i kurzy češtiny, ale nevím, jestli se tak uživím.

Táňa: Já bych chtěla tlumočit, chci zůstat na Ukrajině a pokud budu mít bohatého manžela, zůstanu na Univerzitě a budu učit (smích).

Máte ve škole české lektory?

Táňa: Nemáme, bohužel.

Marie: My jsme měli lektora pana Jiřího Staňka z Olomouce. Byl báječný, zpíval s námi písničky, a byl moc hodný Všichni jsme ho milovali, byl to takový náš rytíř. Naučili jsme se zpívat Tálinský rybník, Tancuj tancuj vykrůcaj, Morava je krásná zem.

Táňa: Já umím zazpívat českou hymnu.

Kolik se vás v ročníku učí češtinu?

Táňa: Nás je v ročníku 18. Všichni se chtěli učit česky, ale ti, co se přišli zapsat poslední, už měli smůlu a museli jít na chorvatštinu nebo na polštinu.

Marie: Nás je 7, ve škole nechtějí větší skupinu proto, abychom se lépe učili.

Jak se vám studuje? Dostáváte stipendia?

Táňa: Máme státní prospěchové stipendium, teď s volbami nám ho asi zvýší, měsíčně máme 12 dolarů, asi to bude teď okolo 30 dolarů.

Marie: U nás je to také 12 dolarů, ale máme stipendium všichni bez ohledu na školní výsledky, také ne vždy stipendium dostaneme, když třeba nejsou peníze.

Už jste někdy byly v Praze?

Marie: Před dvěma lety jen na tři dny. Praha je ale tak kouzelné město, to se nedá jedním slovem popsat, je prostě nádherná, magická.

Táňa: Univerzita organizovala výměnný pobyt v květnu minulého roku. čtyři studenti byli u nás na Ukrajině a pak jsme na tři neděle byli v České republice, čtyři dny v Praze a pak v Brně.

Co se Vám v České republice nejvíce líbí?

Táňa: Já mám ráda české pivo, Karlův most, chodím sem a tam, taky jsem si hodila minci, abych se jednou vrátila, přála jsem si to i u sochy sv. Jana Nepomuckého.

Marie: Mně se líbí gotika, ta je tajemná, byly jsme se podívat na výstavě na Pražském Hradě. Taky buchty, makové, tvarohové.

Táňa: Já miluju hermelín a smažený sýr…

Na který z výletů kurzu nezapomenete?

Táňa: Na Starou Boleslav, kde zavraždili sv. Václava, to je zvláštní pocit vidět to místo. Prof. Moravec nám všechno velmi dobře vysvětluje.

Marie: Výlet na Moravu, večer jsme zpívali moravské a české písně, tancovali a ani se nám nechtělo domů.

-vebr-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012