Ukliďte v chrámu, napsal poslanec na Hrad

7-8 2004 Aktuality česky
obálka čísla

Zájem turistů o Prahu přináší naší metropoli potřebné peníze, ale má i některé své stinné stránky. Davy turistů denně navštěvují mnoho českých památek, které jsou tak doslova v obležení. Chování návštěvníků je často zarážející. Dokonce i na takových významných místech jako je Chrám svatého Víta na Pražském hradě, se turisté chovají hlučně. Zvykli si zde dokonce i jíst a pít, nesnímají si před vstupem čepice, a někteří tu i podřimují.

Zcela nevhodné chování cizinců pobouřilo nejen slušné návštěvníky katedrály, ale i poslance Jiřího Karase (KDU-ČSL), který se pokusil tuto situaci okamžitě řešit (Upozornili ho na ni čeští krajané z USA, kteří při své návštěvě katedrály toto vše zažili.) Poslanec Karas napsal přímo prezidentovi Václavu Klausovi a dožadoval se nápravy. Prezident na dopis okamžitě reagoval prostřednictvím ředitele Kanceláře prezidenta. Jiří Weigl, kterému Správa Pražského hradu podléhá, oznámil, že firmě zajišťující v chrámu pořadatelskou službu okamžitě vypovídají smlouvu a hledají někoho nového.

Chrám svatého Víta, symbol českého státu a nejdůležitější chrám v zemi, se tak doufejme opět brzy stane váženým poutním místem, jakým vždy býval.

Převzato z deníku
Mladá fronta Dnes – redakčně kráceno

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012