Stalo se doma – červen

7-8 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. června Současná vláda zatím nemá naději prosadit některé důležité reformy v oblasti důchodů, regulovaného nájemného, podpory rodin s dětmi a zdravotnictví.

* Čeští vojáci by měli velet některým operacím NATO na Balkáně.

3. června Někteří sudetští Němci se stěhují zpět do svých bývalých domovů. Např. Richard Richter už sedm let bydlí ve vesnici u Tachova, kde před desíti lety jeho česká sestřenice koupila pozemek s domem jeho rodičů a pak mu jej darovala. Většina odsunutých Němců však čeká na zrušení Benešových dekretů.

4. června Před třinácti lety označili tři tehdejší studenti brněnské vysoké školy šéfa fakultní komunistické buňky J. Snášela za arogantního kariéristu. Snášel je žaloval a soud mu dal už po kolikáté za pravdu. Nepomohlo ani to, že se za žalované postavili i představitelé 13 vysokých škol u nás.

5. června Německá spolková země Sasko chce zrušit omezení přístupu na svůj pracovní trh. Například ve zdravotnictví čím dál víc spoléhá na odborníky z nových členských zemí EU.

7. června Předseda KSČM Miroslav Grebeníček upevňuje své pozice ve straně. Zbavuje se svých oponentů ve výkonném výboru a není mu po chuti ani Miloslav Ransdorf, který kandiduje do eurovoleb. Ransdorf je ve svých názorech víc otevřený moderní politice.

9. června Aby se členové Spolku občanské sebeobrany domohli restitucí, chtějí u štrasburského soudu hromadně podávat žaloby na náš stát. Svaz má už přes 500 členů.

10. června Česká republika je významným rozvodím a proto musí postavit nebo zmodernizovat stovky čističek. Dusíkaté látky, kterými štědře hnojila socialistická Jednotná zemědělská družstva, se budou z půdy vyplavovat ještě desítky let!

11. června Senát schválil novelu zákona, která umožňuje ženám v tísni utajený porod v nemocnici. Osobní údaje matky i dítěte budou zapečetěny.

12. června Prezident Klaus vyslovil „maličké překvapení" poté, co Václav Havel vyjádřil svou podporu menším stranám v rámci voleb do EU. Havel ovšem promluvil jako soukromá osoba.

14. června Volby do Evropského parlamentu vyhrála opoziční ODS (30% hlasů), KSČM byla druhá (20%). Vládnoucí ČSSD byla až pátá (8,78%) hlasů. Nejvíc preferenčních hlasů získal komunista Ransdorf.

15. června Předposlední kolo soutěže Česko hledá Super Star sledovalo v televizi 3,2 miliony diváků. K eurovolbám přišly jen 2,3 mil. lidi z 8,3 mil. oprávněných voličů.

16. června Předseda ODS M. Topolánek si stěžuje, že vláda s ODS nejedná o evropské politice a vyhrožuje, že českou zahraniční politiku nebude jeho strana respektovat.

17. června Veřejné slyšení v sídle Senátu o tom, zda si bratři Mašínové zaslouží vyznamenání za svůj útěk z komunistického Československa rozdělilo diskutující. Někteří nesouhlasí s tím, že při své cestě na Západ tato skupina zabila šest lidí.

18. června Na utajené schůzce se sešel premiér Vladimír Špidla a prezident Václav Klaus. Údajně spolu probírali výsledky eurovoleb a s nimi spojenou vnitropolitickou krizi.

19. června Premiér Špidla žádal v Bruselu větší podíl na moci pro třináct početně menších států Evropy.

22. června Prezident V. Klaus omilostnil únosce letadla R. Šebestu. Ten v roce 1978 přistál ve Frankfurtu n. M., kde si odseděl tři roky a trest jej čekal i po případném návratu domů.

23. června Pod pláštíkem modelingové agentury obchodovalo deset mužů se službami luxusních prostitutek. Posílali je i do zahraničí – dívky si měsíčně vydělaly kolem devíti tisíc eur.

24. června Nedostatek práce na částečný úvazek je jedním z hlavních důvodů, proč máme jednu z nejnižších hodnot porodnosti na světě (1,18 dítěte na ženu v plodném věku). Ženy pracují celodenně a navíc se na plný úvazek starají o domácnost. Současným trendem je volný svazek bez dětí.

26. června Milovníci slivovice se mohou těšit na bohatou sklizeň švestek, která je nejlepší od roku 1990.

28. června Vladimír Špidla rezignoval na funkci předsedy vlády ČR a předsedy ČSSD. Jednání o nové vládě povede současný ministr vnitra za ČSSD Stanislav Gross. Počítá s podporou lidovců, kteří si jako podmínku kladou absolutní vyloučení komunistů z přípravných rozhovorů.

29. června Komunisté jsou ochotni tiše podporovat vládu ČSSD, protože by to znamenalo průlom do jejich politické izolace. Svůj postoj ovšem označují za pouhou toleranci.

30. června Sudetští Němci v Rakousku vytáhli na světlo další téma: prezident Edvard Beneš uplácel v době první republiky rakouské novináře. Ti měli v Rakousku propagovat tzv. československou politiku a vylepšovat obraz naší země. To však v té době dělaly na celém světě mnohé vlády mnohých zemí.

Připravila Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012