Pište o normálních lidech...

6 2004 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

Znáte tu písničku, kterou zpívá Wabi Daněk, v které začíná refrén: Máš svůj svět a ten se ti hroutí...?

Tak nějak jsem začal prožívat Český dialog. Přehršle Fügnerů, Tyršů, Masaryků, hrůzy i ,,hrůzy" komunismu, nesčíslná líčení o exilových krajanech a spolcích s různým zaměřením, návštěva tam i támhle, kroje, veselice, zachovaný i nezachovaný český jazyk, všudypřítomná angličtina a spousta stále přibývajících reklam.

Stydí se většina krajanů za to, jak žili, než opustili republiku, že o tom skoro nikdo nikdy nepíše nebo je to díky trendu ČD? Že si všichni prostě myslí, že musí za každou cenu ,,držet v ČD krok" a naházet ještě trošku více hnoje na ten náš bývalý režim – který právě možná právě díky tomu českému pochlebování se tak dlouho udržel? Rudé hvězdy, bílé hvězdy, Stalinovy koncentráky, miliony povražděných Indiánů na zlatém Západě – český Honza je z toho vyjevený a tak se možná mnoho z nás raději řídí starým pravidlem, které kdysi pronesl jeden římský císař:

,,Nemůžeš-li se zbavit svého pána, tak mu služ tak dokonale a doslova, až se z toho pozvrací!"

Nás obyčejných Hobů jsou spousty.

Páni redaktoři a redaktorky všech sdělovacích prostředků světa – prosím vás – nezalepte nám naše huby šablonami a ,,klišé", my chceme také o sobě číst – obyčejné historky z doby našeho dětství a mládí – zcela bez ohledu na to, jaký momentálně byl zrovna přiblblý -ismus, ..cie.

Napište třeba o tom, že na kluzišti Slavoje v Dejvicích – tam kde teď stojí Vysoká škola technická a tam kde bývaly dříve Matějské poutě, že tam v roce 1953 zněl z amplionů americký pochod ,,Pod hvězdnatou vlajkou", a že si tam pro toho dědu, který spravoval kluziště, a který tenhle pochod pustil, protože se při něm pěkně bruslilo, přijeli Stbáci, zmlátili ho a odvezli bůhvíkam. (Od té doby se tam neukázal).

Střípky a vzpomínky nás všech na zcela obyčejné události, to mi chybí v ČD. Prostě, mám svůj svět a ten se mi hroutí...

Petr, Švédsko

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012