Stalo se doma – květen

6 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

3. května Slavit vstup země do Evropské unie sice prezident Václav Klaus nechtěl, ale nakonec se večer před 1. májem přece jen objevil na Staroměstském náměstí. Krátce se pozdravil s lidmi, kteří se účastnili popového koncertu. O půlnoci jej vystřídal premiér Vladimír Špidla.

4. května Zatím je v Česku možné vlastnit materiály, označované jako dětská pornografie. Dosud je u nás trestná jenom její výroba, zpřístupnění osobám mladším 18 let a její rozšiřování.

5. května Náš stát s největší pravděpodobností prodlouží Rádiu Svobodná Evropa/Rádiu Svoboda (RFE) dosavadní nájemní smlouvu. Redakce nyní sídlí nad Václavským náměstím v budově bývalého Federálního shromáždění. Zatím se nepodařilo najít vhodnou náhradu mimo centrum města.

6. května Podle prezidenta mezinárodní romské unie Emila Ščuky se do Velké Británie chystají stovky romských rodin. Předpokládají, že v Británii nebo v Irsku dostanou případně práci načerno – za to jsou však pro zaměstnavatele v obou zemích vysoké pokuty.

7. května Vysílání normalizačního televizního seriálu o hrdinném majoru Zemanovi není kriminální čin. Tak odpovědělo státní zastupitelství lidem, kteří podali na televizi Prima trestní oznámení.

10. května Šestnáct komunistických a socialistických stran se dohodlo v Římě o založení Strany evropské levice. Na zasedání sice čeští komunisté byli, ale zatím se členy nové politické formace nestali. Nová strana se chce rozejít se stalinismem.

12. května Politické strany a hnutí, které kandidují do Evropského parlamentu, nemají ani viditelnou ani přesvědčivou kampaň. Chybí jí nápady, originalita a vůbec se nevyskytuje nadsázka a humor. Na plakátech se většinou dožadují pozornosti vymydlení a neskutečně nesobečtí lidé.

13. května Vsetínští komunisté chtějí mít v příštím roce znovu postavenou sochu Julia Fučíka v nadživotní velikosti. Zatím je uložena v garáži okresního výboru KSČM. Přitom Fučík nemá ke Vsetínu žádný mimořádný vztah: v roce 1931 tam přednášel o Sovětském svazu a přišlo se na něj podívat šest set lidí.

14. května Nechtěné děti se budou moci narodit v utajení, pokud poslanecký návrh schválí senátoři a prezident. Urychlilo by to možnou adopci dítěte bezprostředně po porodu, zatímco nyní trvá papírování kolem osvojení dítěte až několik let.

18. května Za správné označení České republiky jednoslovným názvem Česko považuje čím dál víc odborníků a politiků. Na nedávném jednání Senátu připomněl jeho předseda Petr Pithart, že to pojmenování bylo zaznamenáno už v 18. století a „z hlediska jazykotvorného odpovídá té nejklasičtější a nejkrásnější češtině".

21. května Česká vláda zakázala vývoz šesti radarů do Číny. Tyto přístroje dokáží odhalit i tzv. neviditelné letouny a kdyby je vlastnila komunistická Čína, mohlo by to ohrozit americké lodě a letadla, operující v oblasti Tchaj-wanu.

* Z domovů utíká čím dál víc českých dětí; nejvíc ve stáří 15 – 18 let. V 97% je pátrání úspěšné, od roku 1990 se však pohřešuje 93 dětí a mladistvých, po kterých není stopy.

24. května Prezident Václav Klaus označil kritiku prezidenta Edvarda Beneše za účelovou. Beneš, za jehož vlády byl podepsán mnichovský diktát i proveden komunistický puč v roce 1948 podle Klause nedokázal dobře odhadnout hrozby a rizika té doby.

25. května Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach pohrozil demisí, pokud nedokáže prosadit zvýšení důchodů a rodinných dávek na příští rok. To ovšem znamená nárok na státní pokladnu ve výši 17 miliard korun.

26. května Přes 80 000 občanů podepsalo petici proti násilí a brutálnímu sexu v televizi a filmu. Vidí v tom ohrožení morální výchovy dětí. Nejvíce podpisů je od katolíků.

27. května Vláda zrušila 13. a 14. platy státních zaměstnanců. S tím nesouhlasí odbory – i když připouštějí, že rok má jen 12 měsíců.

29. května Ve věku 78 let zemřel bývalý komunistický ministr zahraničních věcí Bohuslav Chňoupek. V době normalizační politiky byl na špičce vrcholné politiky a patřil k vřelým přátelům moskevského vedení. Po roce 1990 byl vyšetřován kvůli zneužívání pravomoci veřejného činitele a strávil půl roku ve vazbě.

31. května Nemocnice a sociální ústavy jsou v zoufalé situaci – bude jim chybět deset tisíc mladých mužů, kteří tam vykonávali náhradní vojenskou službu.

Připravila: Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012