Den před

5 2004 Aktuality česky
obálka čísla

Já osobně se těším, že už skutečně budeme součástí evropského společenství, že nám to umožní volnější pohyb a naše děti budou mít daleko širší možnosti, než jsme měli my. Všichni samozřejmě věříme, že se nám zvýší životní úroveň.

Udělala jsem letmý průzkum doma: nejstarší syn Michal na otázku, co očekává, odpověděl: to, co vyplývá ze Schenegenské smlouvy, tedy volný pohyb po Evropě, abychom na hranicích nemuseli ukazovat pasy. Lepší železniční tratě a rychlejší vlaky a nižší ceny elektroniky. Mladší děti, Marina a Matěj si notovali, že by chtěli eura, že by chtěli, aby byly levnější hračky a ve škole se zlepšilo vybavení.

V Československu a potom Česku byl vždy určitým a hlavně celonárodním symbolem odporu proti našim utlačovatelům a totalitní moci hokej. A určitě je tedy příznačné, ba symbolické, že právě v době vstupu do Evropské unie se koná v České republice Mistrovství světa v ledním hokeji. Doufejme tedy, že budeme Česká republika už téměř došlapuje do nového prostoru a samozřejmě, že se spousta lidí bojí, kam a jak došlápneme. Je naprosto přirozené, že vše nové s sebou přináší i obavy. Jak v celé Evropě, jsou i u nás eurooptimisté a euroskeptici. Ti první se radují, ti druzí varují.

Připadá mi legrační, že se někteří lidé najednou bojí ztráty národní identity, když jsme tak dlouho byli jedním ze satelitů SSSR a Moskva nám mluvila do kde čeho. Nevěřím, že by nám v Evropské unii hrozilo něco podobného jako, obrazně řečeno, „Sovětská kráva – náš vzor". Podobná hesla a všudypřítomné transparenty byly totiž krutou (a potajmu zesměšňovanou) realitou.

Pro nás, kteří se těšíme, je radostná zpráva, že Švédsko schválilo pro nově příchozí země volný vstup na pracovní trh. A vůbec nehrozí, že by spíše usedlí Češi, kteří nejsou příliš zvyklí se stěhovat, mají silné vazby na rodinu a místo bydliště, najednou zaplavili Švédsko. Ale už jen ten pocit je cenný!

v Evropě stejně úspěšní, jako jsou naši hokejoví reprezentanti vynikající na ledě!

Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012