Poslední slovo

Lex Beneš
Ivan Klíma
Jako by naši poslanci neměli už vůbec co na práci, nebyla u nás nezaměstnanost, nebylo daňových problémů či potíží s penzijní reformou, vymysleli si tedy, že k výročí únorového vítězství pracujícího lidu zákonem uvedou druhého československého prezidenta do síně zasloužilých.
Shodou okolností jsem právě v těchto dnech dočetl pravděpodobně nejobsáhlejší benešovskou studii od Tomana Broda. Obraz Eduarda Beneše, jak jej kreslí přední znalec úseku dějin, v nichž prezident působil, je působivý a zdaleka ne jednoznačně pozitivní. Historik netvrdí, že se prezident Beneš zasloužil o nástup komunistů k moci, jen to, že jim rozhodně kladl menší odpor, než od něho demokraté v tehdejší době očekávali. Jeho zásluhy o hladké předání moci do jejich rukou se zdají nesporné. Zřejmě i to měli aspoň někteří zákonodárci na mysli.
Podobný zákon má jediný precedens. Stejně byl oceněn T.G. Masaryk jako zakladatel a první prezident nové republiky. Zákon o T.G.M. však byl přijímán v roce 1930, tedy v čase narůstajících totalitních tendencí v blízkém okolí republiky. Zákon o tom, že se Masaryk zasloužil o stát, tedy zároveň vyhlašoval, že se republika hlásí k demokratickému programu svého prvního prezidenta. Tento program měl střežit později i prezident Beneš. O to, jak uspěl, mohou se po více než půlstoletí, jež uplynulo od jeho smrti, historikové přít.
Ale nejde o to, jaký byl prezident Beneš, pozoruhodná je domněnka poslanců, že mají právo či dokonce povinnost přijímat zákony o významu dávno mrtvých osobností. Co se stane historikovi, který v rozporu se zákonem dojde na základě rozboru dokumentů k názoru, že prezident Beneš se o stát nezasloužil? Bude po komunistickém způsobu zbaven místa a půjde mýt výkladní skříně, anebo se naopak bude zákon novelizovat?
A když dodatečné ocenění prezidenta Beneše, proč ne také zákony o těch ostatní? Proč nevydat zákon, že Karel IV. byl Otcem vlasti? A Jiří z Poděbrad se zasloužil o evropský mír? Proč zákony nezhodnotit vládu všech Habsburků? Proč nepřijmout zákon, že Gottwald byl masový vrah a zasloužil se o nastolení bezohledné diktatury? Že Zápotocký byl notorický lhář, že Gustav Husák kolaboroval s cizí mocností a pokusil se potlačit českou i slovenskou kulturu?
Všechny takové zákony jsou stejně logické jako lex Beneš. Daly by se zdůvodnit jedině tím, že činí zbytečným povolání historiků, tedy všechna historická pracoviště, muzea či památníky, a tím ušetří něco z peněz daňových poplatníků. Namísto výuky dějepisu zavedlo by se pak na školách čtení vybraných zákonů z dílny českých poslanců.
Lidové novinyHow to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad