Stalo se doma – duben

5 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. dubna Domů se vrátilo 35 vojenských policistů, kteří na vojenské základně Šaíba v jižním Iráku vycvičili zhruba 1200 iráckých policistů a instruktorů.

2. dubna Asi třicet severokorejských dělnic napadlo ve Skutči štáb České televize. Točila se tam reportáž o pracovních podmínkách a zjišťovalo se, zda dělnice skutečně musejí odevzdávat všechny peníze na velvyslanectví.

5. dubna Knihou roku 2003 se stalo dílo historika Jiřího Suka „Labyrint revoluce".

6. dubna Průměrná česká rodina se dvěma dětmi dluží bankám 90 tisíc korun. Odborové svazy varují před neuváženým zadlužováním lidí, kteří mohou ztratit práci.

7. dubna Od 1. května začnou své služby hospody a turistická centra v Dolních Rakousích nabízet i v češtině.

* Českému premiérovi Špidlovi chodí radit i neoficiální poradci: např. ekologický aktivista Jakub Patočka, filosof Erazim Kohák a bývalý ministr Pavel Mertlík. Říkají si „Špidlův tým".

8. dubna Podle vládou zadaného průzkumu většina středoškoláků nesnáší Romy. Polovina ze 4400 tázaných dokonce považuje za nutné kontrolovat jejich porodnost, 81% by si nevybralo za partnera Roma a 75% je nechce mít za sousedy. Nevraživost této skupiny je způsobena především tím, že na středních školách studuje jen nepatrné množství Romů a proto jsou považováni za nepřizpůsobivé.

9. dubna Exprezident Václav Havel musel zrušit všechny své dubnové akce v zahraničí. Trápí jej dýchací potíže.

* Pouze jedna rodina se zúčastnila pravoslavné mše, kterou v rámci Mezinárodního dne Romů sloužil kněz nedaleko bývalého romského koncentračního tábora v Letech u Písku.

12. dubna V situaci, kdy pro fanoušky už nejsou v běžném prodeji lístky na mistrovství světa v hokeji, si je odmítli přednostně zakoupit někteří parlamentní politici. Označili tuto nabídku za korupční.

13. dubna V Iráku zmizeli beze stopa reportér ČT Michal Kubal, kameraman Petr Klíma a rozhlasový zpravodaj Vít Pohanka. Byli uneseni ozbrojenou bandou.

14. dubna Ministryně zdravotnictví Marie Součková bude vystřídána svým stranickým kolegou Josefem Kubinym. Od roku 1990 je zdravotnictví nejhůře hodnoceným resortem, který odolává jakýmkoli reformacím.

15. dubna Český kandidát na post evropského komisaře Pavel Telička byl „velmi na tělo" vyslýchán poslankyní za britské konzervativce C. Jacksonovou. Ptala se ho například, kdy a proč vstoupil do KSČ a kdy „prozřel".

16. dubna Mladý invalidní důchodce se jako hacker proboural do kont světových bank (USA, Tchaj-wan, Evropa) a čerpal z nich peníze na své cesty kolem světa a zboží objednávané přes internet. Hrozí mu až osm let vězení.

17. dubna Čeští novináři byli bez jakýchkoli podmínek a za nejasných okolností propuštěni iráckými bandity na svobodu. Údajně se za ně zaručila česká Islámská nadace.

* Při autohavárii si vážně zranil krční páteř ministr zahraničí Cyril Svoboda. Jeho řidič jel příliš rychle.

19. dubna V Praze přistálo armádní letadlo s novináři, kteří byli skoro týden v iráckém zajetí. Michal Kubal, Vít Pohanka a Petr Klíma jsou v pořádku a čekají je další výslechy o celém případu.

20. dubna „Za dva týdny už budeme definitivně nikoli Českou republikou, ale jednou z částí Evropské unie, která si sice pořád ještě formálně ponechá svého prezidenta, ale bude už jen pro okrasu," prohlásil zcela vážně při své návštěvě Hongkongu prezident Václav Klaus.

21. dubna Zájem cizinců o služby našich zdravotnických zařízení roste – nejvíc pacientů přibývá plastickým chirurgům, stomatologům a odborníkům na léčbu mužské i ženské neplodnosti. Laserové oční operace však vedou, protože jsou 4x levnější než v EU.

22. dubna Předsedkyně odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Vondrová prohlásila."My očekáváme, že lidé zvednou hlavu, že se přestanou chovat jako ovce. To si myslíte, že je málo v této zemi?"

23. dubna Nejznámější čínský disident Harry Wu, který si odseděl za kontrarevoluční činnost 19 let v táboře nucených prací, odsoudil prezidenta Klause za jeho návštěvu Číny. Podle názoru disidenta Wu jsou jedinými prezidenty, o které Čína skutečně stojí, představitelé USA nebo Francie.

24. dubna Česko stejně jako ostatní kandidátské země nestihne uzávěrku pro překlady 85 000 stran evropského práva. Chaos má skončit v červenci nebo srpnu.

* V Praze a Ostravě začíná mistrovství světa v ledním hokeji.

26. dubna Bývalý premiér Miloš Zeman požaduje svolání mimořádného sjezdu ČSSD, odstranění současného vedení, vypovězení koaličních smluv a ustavení menšinového kabinetu (pravděpodobně podporovaného komunisty). Pak by si prý dovedl představit svůj návrat do vysoké politiky.

28. dubna Mezi nejznámější Čechy patří podle britského listu The Guardian Sigmund Freud a Franz Kafka. Teprve po nich následují Václav Havel, Antonín Dvořák, Milan Kundera a Madeleine Albrightová. Čeština je představovaná jako mimořádně těžký jazyk, kde lze utvořit některé věty bez jediné samohlásky.

30. dubna Po celé České republice se konaly oslavy vstupu ČR do Evropské unie.

Připravila: Venda Šebrlová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012