Zemřel profesor Vilém Tauský

4 2004 Aktuality česky
obálka čísla

Ve středu 18. března v vyšly v The Times a The Daily Telegraph nekrology tohoto významného českého dirigenta, který zemřel 16. března t. r. v požehnaném věku 93 let.

The Times si všímá tradice a kořenů, ze kterých Tauský vychází, jeho asociace s Janáčkem a Dvořákem, i raných úspěchů v Brně a v Praze. Zmiňuje také válečné působení Tauského v čsl. vojenských silách ve Francii a Velké Británii a jeho spojení s Bohuslavem Martinů. Převážná část textu je pak věnována Tauského skladatelské, dirigentské a profesorské činnosti v Británii. Tauský je označen za klíčovou postavu britského operního obrození.

The Daily Telegraph si naopak všímá skutečnosti, že, přestože dirigoval přes 125 oper, včetně prvního anglického představení Janáčkova Osudu, byl Tauský znám zejména díky pořadu BBC Friday Night is Music Night a jako dirigent BBC Concert Orchestra. Britský hudební establishment jej prý neprávem přehlížel a spojoval spíše s lehkou hudbou. Zmíněn je také Tauského vliv na celou generaci studentů a formování talentů, včetně dirigentů Paula Daniela a Christophera Seamana, během jeho působení na Guildhall School of Music and Drama.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012