Stalo se doma – březen

4 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

1. března Málokterý Američan umí vyslovit jméno českého filmu Želary. Přesto všichni v USA věděli, že film režiséra Ondřeje Trojana s Aňou Geislerovou v hlavní roli byl nominován na cenu Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film. Oscara jsme nedostali, přesto byl film úspěšný.

2. března V posledních letech se na českých školách množí případy napadení kantorů. Ve Svitavách ubodal k smrti svého pedagoga B. Šídla sedmnáctiletý učeň. Vzhledem k nezletilosti mu hrozí jen pětileté vězení.

3. března Parlamentní Klub ODS nesouhlasil s novelou zákona o utvoření sítě chráněných oblastí evropského typu Natura. Novela však prošla a tak už nic nebrání zvýšení plochy rezervací až na konečných 18% celkové rozlohy ČR.

4. března Rada pro reklamu vyzvala soukromé rádio Kiss ke stažení reklamy, na které nájemný dvojnásobný vrah Kajínek propaguje jeho vysílání. Usmívající se vrah dostal za reklamu honorář několik desítek korun.

5. března Prezident Václav Klaus měl v Bruselu rozhovor s předsedou Evropské komise Romanem Prodim. Vyhýbal se přímému konfliktu, přesto R. Prodi označil jejich diskusi o práci Evropské komise za „cvičení v předpovědích".

6. března Hrádek u Nechanic nebude vrácen potomku šlechtického rodu Harrachů.

* Písničkář Jaroslav Hutka bude zřejmě kandidovat v podzimních senátních volbách v Praze. Jako nestraník bude mít podporu malých nezávislých stran.

7. března Češi opět obhájili své prvenství ve spotřebě piva. Na každého z nich připadlo 322 půllitrových sklenic. Druzí jsou Irové (250 půllitrů) a třetí Němci (224). Češi jednoznačně preferují domácí značky.

* Největší hvězdou reprezentačního plesu Romů v Lysé nad Labem se stala Livie Klausová. Na pár vteřin tance s ní stála několikahodinová fronta. Manželka prezidenta ČR vyhrála v tombole mýdlo a šampón.

9. března Státní opera v Praze uvede Bizetovu operu Carmen v režii filmového režiséra Zdeňka Trošky a v hudebním nastudování francouzské dirigentky Claire Levacherové. Troška slíbil divákům tradiční a srozumitelné pojetí.

10. března O financích Evropské unie a principech jejího fungování hovořil kandidát na evropského komisaře Pavel Telička s prezidentem Václavem Klausem. Klaus označil v prohlášení pro soukromé rádio Kiss Teličkovo členství v KSČ za věc charakteru a ne světového názoru.

11. března Do Prahy přijela po patnácti letech delegace komunistické Severní Koreje. Ministr zahraničí Cyril Svoboda vyzval Severní Koreu k větší otevřenosti vůči demokratickému světu.

13. března Filmový režisér Karel Kachyňa zemřel ve věku nedožitých 80 let. Nejlepší filmy natočil v šedesátých letech se spisovatelem Janem Procházkou.

14. března Pod vlivem madridského masakru oznámil ministr vnitra Stanislav Gross, že zavádí v zemi přísnější bezpečnostní režim. Nová pravidla budou např. uplatňována při udělování víz občanům „rizikových, především arabských zemí". Důkladnější budou i policejní kontroly na hranicích a na letištích a představitelé silových ministerstev se budou scházet častěji.

15. března Akcí „Stop represím na Kubě" připomíná 75 disidentů, kteří byli před rokem na Kubě uvězněni. Na Václavském náměstí byla postavena symbolická vězeňská cela, ve které se za mřížemi vystřídali např. předseda senátu Petr Pithart, zastánce lidských práv Petr Uhl a mnozí čeští politici a umělci.

16. března Západní Evropa se potýká s nedostatkem lékařů – ve Velké Británii jich chybí nejméně pět tisíc, v Německu dokonce sedmadvacet tisíc. Lékaři ze zemí, které v květnu vstoupí do EU, budou mít v těchto zemích až 10x větší plat než doma.

17. března Exprezident Václav Havel poslal dopis čínskému ministrovi zahraničí, ve kterém kritizuje čínské úřady kvůli útlaku Tibeťanů. Dopis byl zveřejněn, protože jej čínská strana opakovaně odmítla převzít. Čína chce popravit tibetského politického vězně Tandzina Delega Rinpočheho.

19. března Prezident Klaus poprvé od svého zvolení před rokem navštívil senát. Prohlásil, že v Česku platí příliš mnoho složitých zákonů. Podle senátorů prezident nedokázal překročit svůj stín a opět dokázal, že je stále členem ODS.

20. března Policie dopadla šestičlenný gang obchodníků s výbušninami, odpalovanými pomocí mobilních telefonů. Všichni jsou české národnosti.

* Do ČR přijel z kanadské Otawy manažer projektu prevence kriminality v problémových komunitách. Gordon Gregoire. Nabídne nám programy, řešící např. nesnáze se začleněním Romů do společnosti.

23. března Česko bude zřejmě letos doplácet na své členství v EU, protože není schopno využít všech peněz, které EU nabízí. Firmy a obce nevědí, jak se k penězům dostat, protože úřady nepřipravily metodické pokyny.

25. března Město Příbor na severní Moravě se snaží proslavit tím, že se v něm narodil světový psycholog Sigmund Freud. V obchodech se prodávají hrnky s jeho portrétem a Freudovy doutníky z medového těsta.

26. března Podle nejnovějšího průzkumu veřejného mínění by víc než 35% voličů dalo hlas ODS. Necelých 20% by získali komunisté a vládnoucí ČSSD by dostala jen 17,1% hlasů.

27. března V Ústí n. Labem zvažuje radnice zřízení instituce, která by dokumentovala dějiny Němců v Česku a dávala zároveň prostor k setkávání odborníků a historiků obou zemí.

29. března V Praze byla za účasti 12 000 hostů otevřena nejmodernější sportovní hala na světě, kde se má konat mistrovství světa v hokeji. Ředitel haly Sazka A. Hušák oznámil, že ministerský předseda V. Špidla není zván, protože omítl vládní garanci na úvěry na stavbu haly. Sazka má dluh 6 miliard korun, přesto prezident Klaus s plnou slávou a za zvuků slavnostních fanfár z Libuše přestřihl slavností pásku a nešetřil pochvalnými slovy na adresu organizátorů výstavby.

-ven-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012