Slovo šéfredaktorky - Divné věci na světě

4 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

Dějí se na světě divné věci. Nejen, že někteří ,,lidé" dají na koleje bombu, která usmrtí jiné lidi, ale i další události nutí člověka, aby mu ,,rozum stál". V tzv. demokratickém státě, např. v České republice, si může zaregistrovat politickou stranu zločinec. Jde o Viktora Koženého, který je stíhán pro miliardové podvody. Jeho strana nese název Občanská federální demokracie (OFD) a on chce za ni kandidovat v červnových volbách do Evropského parlamentu. Co dělali úředníci a policisté spjatí s jeho případem, že tento návrh mohl projít???

Když se podíváme na preference průzkumu různých agentur (zda jsou hodnověrné nemohu vědět), vítězí ODS a komunisté, tak proč by si v tomto morálním guláši nemohl přijít na své i gauner Kožený, že?

Česká republika, jak bylo oznámeno v médiích, má svou první kampaň (asi za 30 milionů) do ciziny, za účelem pozvání turistů do naší krásné vlasti. Hrad Karlštejn, Staroměstské náměstí v Praze, Hradčany aj. Mluví se tu o klidném, milém a bezpečném pobytu v překrásných místech středu Evropy. Zlí jazykové k tomu v komentářích dodávají, že chybí informace o kapesních zlodějích v metru, okrádajících taxikářích i neschopnosti policie zajistit pořádek na ulicích.

Ale z jiného soudku. Jak mne žádala čtenářka ze Švédska, abych nepsala jen negativní věci, měla pravdu. Vždy se najde něco pozitivního a je třeba to připomenout (ohlasy na můj sloupek z čísla 2 viz stránky 23 – 24.).

Ano, napříště si již ženy, které si vezmou cizince, nemusejí své příjmení ,,přechylovat". To je hezké slovo, co? Mají jej i v jiných jazycích?..

To znamená, že když se žena provdá za pana jménem Wilson, smí si dle našich úřadů říkat též Wilson a nikoli Wilsonová, k čemuž ji dříve úřady nutily. Dokonce Margaret Thatcher může zůstat v našich sdělovacích prostředcích nepřechýlená!

Předcházel prý tomu slovní boj jazykovědců a poslanců. Nakonec zvítězil zdravý rozum v tom smyslu, že si žena sama rozhodne, zda se bude v cizině jmenovat Novák či Nováková. Stejně je mi ale divné, proč se náš parlament tímto ,,problémem" zabýval, když si ženy v zahraničí doposud o svém jméně rozhodovaly bez toho, aby měly jeho souhlas. Moje spolužačka ve Švýcarsku se od roku 1968 jmenuje Zuzana Kunstovny, spolužačka v Kanadě Jana Trnka, kamarádka navrátivší se z Kanady je v jednom pase Šulcová, v druhém Schultz. A to jsem ještě nezačala rozebírat občanství. Několik našich význačných politiků má dvojí i trojí občanství, ale přítel – Čech, navrátivší se ze Švýcarska ,,ztratil" české občanství letos prý proto, že mu bylo přiděleno v roce 1997 švýcarské. No, to je nad mé chápání, ale budu se snažit ústy odborníků se k těmto věcem na stránkách Českého dialogu vrátit.

Zatím se radujme, že nemusíme přechylovat.

Ahoj, Dášo van der Horst v Holandsku!

Zdraví Eva Střížovská, event. Strizovsky

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012