Mezinárodní český klub - Na návštěvě v soukromém archivu

3 2004 Ostatní česky
obálka čísla

Naše dobrá známá, paní doktorka Brajerová, historička a milovnice starých a krásných knih, nás pozvala tentokrát k sobě domů. (Vloni jsme byli návštěvou na její chaloupce po rodičích, která se nachází ve starobylém Tetíně, a nechali se provést po tomto památném místě oplývajícím mnoha legendami i doloženými památkami na naši nejstarší národní historii).

Letošní návštěva byla jen pro malý hlouček opravdových zájemců, kteří se mohli vtěsnat do pohodlné a krásně starosvětsky zařízené kuchyně a pak do pokoje, který obývají v podstatě pouze staré knihy. Je jich mnoho set, či možná i několik tisíc, kromě tohoto pokoje knihy najdete přirozeně i v dalších místnostech bytu, a to opět ve velikém množství. Před naší návštěvou paní doktorka přichystala k prohlídce zvláště krásné, zajímavé a cenné tisky.

Nejvzácnější asi bylo Proroctví slepého mládence ve staré češtině, vytištěno věřte–nevěřte ve 14. století! Útlá knížečka není ani nijak zvlášť poškozená, je jen velmi zažloutlá. Prý ji koupila kdysi dávno již maminka paní doktorky u nějakého antikváře za babku.

Po mamince byly i další vzácné kousky, staré dětské knížky – jak výpravné, milé a moudré zároveň! Zajímavé byly i jiné knihy, nelze však psát o všech. Po jejich prohlídce a výkladu paní doktorky se v kuchyni u kávy a výborných českých koláčů ještě rozproudila debata nejen o kihách, ale opět o Tetíně a koncertech, které v chrámu sv. Ludmily paní doktorka chystá na jaře a v létě a o nichž pokud možno též napíšeme.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012