Výstava fotografií Ladislava Sitenského - Portréty osobností

Ladislav Sitenský (nar. 7. 8. 1919) je žijící legendou české a světové fotografie. Muzeum hlavního města Prahy má již potřetí v průběhu dvou desetiletí čest hostit ve svých sálech jeho samostatnou autorskou výstavu. Dvě předchozí (Praha mého mládí, 1988 – 1989, Křídla svobody, 1992 – 1993) patřily k návštěvnicky nejúspěšnějším.
K nejznámějším tématům tvorby Ladislava Sitenského patří i jeho válečné fotografie zachycující působení českých stíhacích letců v Anglii. Všemi částmi autorova díla prostupuje až psychologický zájem o zobrazované osobnosti vyjádřený oduševnělými portréty. Nejnovější výstava, kterou Ladislav Sitenský připravil, proto shrnuje a zdůrazňuje tuto specifickou stránku jinak mnohovrstevnatého a tematicky nesmírně bohatého díla.
Výstava soustřeďuje portrétní tvorbu fotografa Sitenského z období celých padesáti let, a to od roku 1935. Velmi často se mezi portrétovanými objevují osobnosti divadelních prken či hudebních pódií, např. K. Höger, M. Tomášová, V. Fialová, V. Vydra, J. Štěpničková. I. Kačírková, M. Dvorská, S. Rašilov, V. Voska, R. Lukavský, V. Burian, J. Kohout, J. Suchý, J. Šlitr, H. Hegerová, E. Pilarová, J. Čeřovská, M. Zahrynowská, dále významné osobnosti ostatních uměleckých profesí jako J. Sudek, J. Zrzavý, V. Neumann, J. Suk, V. Žilka, V. Smetáček, M. Frič, O. Blažíček, L. Fialka, J. Seifert, G. Muchová a další. Zastoupeni jsou také slavní sportovci jako E. Rošický, V. Čáslavská či manželé Zátopkovi. Zvláštní postavení má ve vystavené kolekci soubor politických portrétů ze čtyřicátých let 20. století, a to W. Churchilla, maršála Montgomeryho, E. Beneše a v neposlední řadě též anglického krále Jiřího IV. a královny Alžběty. Celkem bude ve dvou sálech vystaveno 190 portrétů, z toho 120 známých osobností a 70 českých letců z Anglie.
Ladislav Sitenský. Narozen v Praze 7. 8. 1919. Fotografuje od roku 1933 a již od roku 1935 hojně publikuje v časopisech. Jeho vybranou životní dráhou však byla architektura, kterou začal studovat na ČVUT. Těsně před válkou nastoupil stipendium v Paříži. Druhá světová válka zcela změnila jeho život. Přihlásil se do čs. zahraniční armády a po složitém přesunu do Anglie sloužil nejprve u 312. čs. stíhací perutě a poté u inspektorátu čs. letectva v Londýně. Byl válečným fotoreportérem i filmovým dokumentaristou. V této profesi strávil tři měsíce na frontě u Dunkerque.
V roce 1945 se vrátil do vlasti a věnoval se fotografii reportážní, sportovní, užité a se zvláštním zalíbením též fotografii přírody, zejména hor. Zúčastnil se velké řady výstav v tuzemsku i zahraničí, uspořádal bezmála dvě desítky samostatných výstav. Své snímky vydal nejméně v jedenácti obsáhlých knižních monografiích.
-b-Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad