Stalo se doma – únor

3 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

2. února Do sporu o jazykovou podobu cedulí v příhraničí se dostali někteří členové Česko-německého diskusního fóra. Nemohou se shodnout, zda už je spor vyřešen a může se dát vládě ke schválení nebo se o něm má dál diskutovat.

3. února Policie zadržela na ruzyňském letišti člena ruské hudební skupiny Kolovrat, která propaguje neonacismus. V jeho zavazadlech se našly propagační materiály. Kolovrat je velmi oblíbená kapela především u skinheadů.

4. února Britská vláda se bojí návalu přistěhovalců (především Romů) z východní Evropy. Nová pravidla pro udělování sociálních dávek mají zamezit jejich zneužití. Český romský aktivista Ondřej Giňa předpokládá, že do Británie odejde v příštích sedmi letech na sto tisíc těch nejschopnějších Romů.

6. února Téměř polovina Čechů má strach ze vstupu do Evropské unie. Bojí se především růstu cen a ztráty zaměstnání. Navíc skoro 75% Čechů je nespokojeno s prací vlády.

8. února Peroutkovu cenu dostali za rok 2003 váleční zpravodajové v Iráku Barbora Šámalová, Michal Kubal a František Šulc. Oceněna byla také práce šéfredaktorky česko-slovenského týdeníku Mosty Soňa Čechová a rozhlasová publicistka Jana Klusáková.

9. února Ministr vnitra Stanislav Gross poprvé přiznal, že na jaře 2005 vyzve na souboj o předsednictví ČSSD předsedu vlády Vladimíra Špidlu.

10. února Majitelé kin a divadel se bouří proti zdražení vstupenek, které má nastat od 1. května vinou změny daně z přidané hodnoty z 5% na 19%.

11. února Čeští pacienti neodmítají možnost příspěvku na lékařskou péči z vlastní kapsy. Přijatelná by prý byla sazba 50 Kč denně na lůžko a stravu v nemocnici, za návštěvu praktického lékaře doma jsou ochotni zaplatit 50 Kč.

12. února Po operaci srdce zemřel v Praze bývalý předseda vlády a tajemník ÚV KSČ Josef Lenárt. Byl jedním z nejhorších normalizačních politiků.

13. února Záškoláctví se stává stále rozšířenějším jevem na všech typech škol. Spolu s kouřením a šikanou patří k nejčastějším sociálně patologickým jevům.

14. února Prezident Václav Klaus odmítá podepsat smlouvu mezi ČR a Vatikánem. Kvůli tomu se dostal do těžkého sporu s lidoveckým ministrem zahraničí Cyrilem Svobodou. Návrh má vymezit autonomní postavení církve vůči státu.

16. února Podle novely trestního zákona by soudy musely automaticky přihlížet k napadení záchranáře, zdravotníka nebo hasiče jako k přitěžující okolnosti.

17. února Po marném boji s leukémií zemřel moderátor a herec Miloslav Šimek. Jeho první herecký partner Jiří Grossmann na stejnou nemoc zemřel před 33 lety.

18. února Václav Havel si tři hodiny neformálně povídal s novináři. Setkání zahájil hrou na foukací harmoniku. Řekl, že se bude ještě víc věnovat boji za lidská práva v Bělorusku, na Kubě a v Čečensku. Nehodnotil rok vlády Václava Klause, jen si posteskl, že o něm současný prezident prohlásil, že Havel dělal všechno jen pro svůj osobní prospěch. „Cítím to jako plivnutí na celý svůj život," řekl Havel.

19. února Po osmi letech se potkal s Českou filharmonií její bývalý šéfdirigent Gerd Albrecht. V Praze působil v letech 1993-1996 a bylo to období velkých problémů.

20. února Evropští poslanci ostře kárají Česko za dětskou prostituci v pohraničí. Německý výboru UNICEF prohlašuje, že pohraničí je rájem pedofilů.

21. února Obchodování s kradenými věcmi bude v zastavárnách obtížnější. Podle novely živnostenského zákona bude prodávající muset prokázat svoji totožnost.

21. února Miloš Kužvart neočekávaně prohlásil, že se vzdává funkce eurokomisaře, do které ho jmenovala vláda. Veřejnost to hodnotí jako jeho osobní selhání. Premiér Špidla se pár vteřin po jeho vystoupení zhroutil z přepracování.

23. února Po dlouhé nemoci zemřel obnovitel tradice Lidových novin, disident a politik Jiří Ruml. V roce 1968 se angažoval v obrodném procesu, po okupaci byl vyloučen z KSČ a stal se jedním z největších nepřátel Husákova režimu. Podepsal Chartu 77, stal se jejím mluvčím a za „podvracení republiky" byl vězněn.

24. února Novým eurokomisařem se stal současný velvyslanec ČR při EU Pavel Telička.

24. února Lidé, kteří jsou dlouhodobě bez práce, by měli mít těžší přístup k sociálním dávkám. Vláda chce, aby museli odpracovat určitý počet hodin veřejně prospěšných prací. Pokud by se jim nechtělo pracovat, dostávali by místo 4100 Kč jen 2500 Kč. Počet nezaměstnaných je nyní 570 000 (tj. 10,8 %).

25. února Poslanci schválili zákonnou poctu druhému československému prezidentovi Edvardu Benešovi. Zákon zní:„Edvard Beneš se zasloužil o stát." Zatím se podobného uznání dostalo T. G. Masarykovi a M. R. Štefánikovi.

26. února Do afgánských hor pojede 108 českých vojáků, kteří budou v horách vyhledávat a případně zneškodňovat zbytky hnutí Taliban a teroristů z organizace Al Kajda.

V horách mezi Pákistánem a Afgánistánem se schovává i nejhledanější terorista světa Usáma bin Ládin.

27. února Kultura, vodné a stočné a dětské pleny unikly zdražení změnou DPH. Naopak od května podraží restaurace, ubytování, antikoncepce a vstupné na sport.

28. února „Zapomeňme na Benešovy dekrety a bavme se o budoucnosti," uvedl jako vstupní krédo své návštěvy v Praze německý ministr zahraničí Joschka Fischer. Podle jeho slov byly všechny problémy mezi našimi zeměmi vyřešeny deklarací z roku 1997 a teď je nutné mluvit o budoucí evropské ústavě.

-ven-

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012