Sedmý březen v Lánech

3 2004 Slovo redakce česky
obálka čísla

Ráno jsme se sešli – členové MČK, výletníci, návštěvníci Muzea a hřbitova v Lánech, včetně prezidenta Václava Klause a jeho manželky Livie na Masarykově nádraží. (S nostalgií jsem zavzpomínala na dobu před sedmi lety, kdy celý jeden rok měl Mezinárodní český klub v prvním patře nádraží příjemné útočiště.)

Stará parní lokomotiva modré barvy jménem Albatros táhla kromě běžných vagonů i noblesní salonní vůz, který byl postaven pro prezidenta Masaryka k jeho osmdesátinám v roce 1930.

Černé saze, vyfukované komínem, nešetřily ani ten. Nicméně, jízda zasněženou krajinou byla velice příjemná a ve Stochově jsme my i prezidentský pár vystoupili a pokračovali do Lán. Prezident Klaus šel položit dva překrásné věnce na Masarykův hrob, přičemž měl hezký krátký projev, kdy našemu prvnímu prezidentovi složil poklonu v tom smyslu, že TGM byl nejen první zakladatel a prezident demokratického Československa, ale i dosud nedostižná politická osobnost. Premiér vlády Vladimír Špidla, který přijel do Lán limuzínou, pohovořil v podobném duchu.

My, za Český dialog a Mezinárodní český klub, jsme spěchali do Muzea Tomáše G. Masaryka, kde jsme dolaďovali a doplňovali naši výstavu. Vernisáž se odehrála ve 13 hodin a byla fajn. Máme tam na dvanáct panelů a jednu skleněnou vitrínu. (Až pojedete tím krajem, určitě se stavte. Výstava potrvá nejméně do konce turistické sezóny, tj. do konce září.)

A teď – vlastně proč jsme tam? Protože Český dialog je jediným časopisem, který si píše sem a zase nazpátek s našimi lidmi, kteří kvůli tomu, že věřili masarykovským ideálům, museli odejít do ciziny. Protože masarykovské ideály a myšlenky jsou jádrem obsahu našeho časopisu. Protože máme našeho tatíčka TGM, jeho rodinu a jeho blízké v téměř každém druhém třetím čísle časopisu. Protože jsme se s vedením Muzea shodli na tom, že máme zájem jak propagovat masarykovské ideály, tak být v kontaktu s Čechy ve světě, kteří jsou naladěni na stejné vlně. Protože píšeme do celého světa o české kultuře, historii, o těch, kteří odešli a velmi dobře se v cizině uplatnili, o těch, kteří zůstali a probojovali se životem také k výsledkům, které stojí za zmínku. Ti TAM i my TADY jsme to neměli lehké. A právě o tom je řeč – o výměně zkušeností, názorů, o možnosti osobních setkání např. prostřednictvím Mezinárodního českého klubu či časopisu. A je nám ctí, že nám Muzeum T. G. M. v Lánech umožnilo výstavu uspořádat.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012