Dopis z Austrálie

2 2004 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

... Tento týden vyjel první vlak na lince Adelaide – Darwin. Byla to samozřejmě velká sláva. Darwin byl zpočátku vlastně odříznut od zbytku Austrálie, jediné spojení bylo lodí. Pak bylo s velkou slávou vybudováno telegrafické spojení Adelaide-Darwin. Kontinent byl „přemostěn" z jihu na sever. Spojení muselo být udržováno, na lince vyrostlo spousta malých staniček, které se staraly o provoz. Život to byl hrozně osamělý a v poušti i dost náročný. Podél telegrafní linky postupně vznikala silnice, samozřejmě prašná – vypadala podobně jako africká trasa závodu Paříž – Dakar, kterou teď zrovna sledujeme.

V posledních 15 letech se silnice dočkala asfaltového povrchu. Ale to už bylo rozhodnuto o železničním spojení. Železnice už vedla z Adelaide do Alice Springs. Tam končila a vlaku co po ní jezdil, se říkalo Ghan. Je to zkratka Afghánistánu, odkud byli přivezeni velbloudi i s jejich opatrovníky. Časem se velbloudů přestalo používat a ti zde zdivočeli. Jsou prý velmi zdraví a dnes se dovážejí na Střední Východ a jinam – pro ozdravení tamějšího chovu.

Vlak se dodnes jmenuje Ghan a teď bude jezdit po podstatně delší trati.

Na stavbě pracovalo asi hodně stachanovců nebo samí úderníci. Termín byl nejen dodržen, ale navíc podstatně zkrácen. Začalo se na obou koncích, v Darwinu i Alice Springs. Tam se betonovaly pražce, které se pak dopravovaly po dohotovené trati společně s kolejemi. Pražce musí být betonové, termiti by je zlikvidovali za chvilku. Koleje jsou svařované, jak řešili roztahování materiálu při různých teplotách mi není známo. Ale pokud vím, tak tady se koleje běžně svařují.

Ve čtvrtek 15. ledna vyjel první nákladní vlak o délce 1,3 km. Cesta přes 3 000 km trvala něco přes 40 hod. Podél trati bylo dost zvědavců, protože většina lidí v Severním Teritoriu v životě neviděla skutečný vlak. V Darwinu čekal na příjezd předseda vlády s chotí a dalšími. Osobní vlak vyjíždí až za 14 dní. Nákladní vlaky jsou vlastně takové zkušební jízdy na nové trati.

Tak to je událost posledního týdne.

Dnes byla v Canbeře vzpomínková ceremonie na loňský požár.

Sluníčkový pozdrav posílá

Míla z Austrálie

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012