České banky

Dobrý den,
musím vám napsat na téma české banky. 6. 11. jsem posílala svému bratrovi do ČSR 1600 skr ze Švédska. Můj bratr mi napsal, že sice šek dostal, ale že to bude trvat do konce prosince tohoto roku než mu banka převede peníze na jeho konto. Připadá mi absurdní, ze to trvá 2 měsíce, než banka udělá to, co tady ve Švédsku trvá několik dnů.
Nemohla byste paní Střížovská udělat reportáž o českých bankách? Jistě by to uvítalo mnoho čtenářů vašeho časopisu.
Děkuji předem
Marta Ahlberg
Odpověd:
Vážená paní,
taková reportáž je opravdu nad mé síly. Nejen časově, ale hlavně psychicky. Sama mám s bankami také špatné zkušenosti a to s nimi kvůli časopisu musím být skutečně velice často v kontaktu. Jediné, co se změnilo za dobu, kdy jsem v devadesétém roce začínala a úřednice odmítaly brát šeky protože s nimi neuměly zacházet a na různé dotazy a přání odpovídaly často „to nejde", tak dnes jsou již velmi milé a slušné a vstřícné, s šeky dovedou zacházet, rády poradí co a jak, ale – banky chtějí za všechny úkony stále větší a větší poplatky, dokonce bych řekla, že nehorázné. Například z jednoho šeku na 10 US $ si klidně strhnou téměř půlku. Z šeku na 5 US $, což mi poslala nedávno jedna paní, si strhnou všechno, nebo musím ještě doplácet. Šek jsem paní s díky vrátila a napsala jsem výzvu čtenářům, aby žádné malé šeky neposílali... podobné je to s cizími platbami, které jsou posílány z účtu na účet, poplatky jsou přímo, nebojím se říci, zlodějské. Jen bych měla podotknout, že název článku není přesný, protože v ČR operují dnes většinou banky zahraniční.
S pozdravem Eva StřížovskáJak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad